25.02.2019, 11:53

Bu adayları seçersek vay halimize

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere bir aylık bir zaman kaldı. Milletin derdi, seçim değil geçim olduğundan seçimler kimsenin ipinde kuşağında değil.

Hadi Türkiye’yi bir kenara bırakayım. Memleketim Uşak’ta seçim var mı yok mu hala anlayabilmiş değilim. Bu arada şunu da memnuniyetle belirtmek isterim. Bangır bangır bağıran araçların, ortalığı kirleten afiş ve pankartların önceki seçimlere nazaran azalması çok güzel ve olumlu bir olay bana göre.

Ama seçimlerin halkın ilgisini çekmemesinin nedeni ise adayların Uşak için projelerle yarışmak yerine birbirlerini karalama yarışına girmesi ve sağduyu ile olayları yatıştırması beklenen il başkanlarının da ateşe benzin dökmesi, olayı temelli alevlendirmesidir.

Türk ve Uşak halkı olarak gerilimden yorulduk artık. Gerilim politikaları hiç ilgimizi çekmiyor. Benim mutfağımdaki yangını söndürmüyor. Oğluma kızıma iş bulmuyor. Uşak’ın çöplerini toplamıyor. Çevresi, havası ve suyu temiz bir Uşak oluşturmuyor.

Hiç, “Uşak için şunu yapmak istiyorum, bunu yapmak istiyorum” tartışması yapan adaylar gördünüz mü? Mesela 56 yıllık bir Uşaklı olarak: “Murat Dağı’nda maden aramaya başlandığında Uşak’ın suları ne olacak? Belediye başkanı nereden su bulacak? Uşak, Ege Bölgesinin kirlilik kaynağı olmaya devam edecek mi? Kış aylarında nefes alamaz hale gelen Uşak’ta hava kirliliğine önlemleri neler olacak? Uşak’ın 9 yıldır bitmeyen çevre yolunun bitirilmesi, hızlı tren hattının hizmete girmesi gibi konularda belediye başkan adaylarının düşüncesi nedir?” çok merak ediyorum.

Maşallah adaylara ve il başkanlarına bakıyorum. Uşak ve projeleri yerine, kimseye en ufak faydası olamayan boş ve anlamsız tartışmalarla seçimi götüreceklerini sanıyorlar.

Yapmayın Beyler!

Uşak ve Uşaklıya kıymayın. Tamam, sonuçta biriniz başkan olacak. Halkın oyu ile gelen başkanımın başımın üzerinde yeri olacaktır. Ancak, Uşaklı bu zulmü hak etmiyor. Başkan olmak önemlidir. Ama orada halkın gönünde taht kurarak kalmak daha da önemlidir.

Büyük Türk Siyasetçisi, Milli Şef merhum İsmet İnönü’nün şu güzel sözünü unutmayınız:

Önemli olan iktidarda kalmak değil, itibarda kalmaktır”

Boş ve anlamsız kavgalar, size iktidarı kazandırsa bile itibarınızı kaybettirir. İtibarsız bir belediye başkanı da 5 yıl boyunca hem kendi acı çeker. Hem de halkına acı çektirir.

Ben kendi adıma bir Uşaklı olarak, birbirini karalayan başkan adayları değil, şu fotoğraftaki gibi birbirini görünce canı gönülden sarılan siyasetçiler görmek istiyorum. Aksi takdirde ya bu fotoğrafın yapmacık olduğu, ya da sizlerin yapmacık olduğunu düşünmeye başlarım.

Bir de bu seçimlerin renksiz ve tatsız geçmesinin nedenini, geçmiş seçimlere renk katan merhum Motor Ahmet (Ahmet Özkerem) ve merhum Adem Baba (Adem Eker) gibi renkli şahsiyetlerin olmayışına bağlıyorum. Hapsine Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun.

Propaganda sürecinde rahmetli Motor Ahmet’in şu sözlerini hiç unutmam:

“Beni seçmezseniz vay halime, beni seçerseniz vay sizin halinize”

Yorumlar (3)
Eray 3 yıl önce
Helal olsun salih kılınç beyfendi tebrik ederim şimdiki siyasi seçim sadece oya bagli olmus bu yazı tam usak icin geçerli
K.Metin TOMBAK 3 yıl önce
Aynen katılıyorum. Keşke herkes en az sizin kadar UŞAK'I SEVSE, UŞAK'A SAHİP ÇIKSA, UŞAK İÇİN BİRLEŞSE.
Adaylar ve Başkanlar geçer
ama,
UŞAK KALICIDIR ! ...
vatandaş 3 yıl önce
salih yerel medya akp nın yandaş medyası olmuş diğer partilerin hiçbir haberini yapmıyor zannedersin ki seçim akp ile chp arasında akp il yöneticisi pervasızca rakip partiyi kötülüyor be adam o partiye isnat ettiğin bütün işleri önce kendi partin yaptı yorum yapıyoruz yayınlanmıyor bile