17.02.2022, 17:59

Biz gündem peşinde koşan değil gündem yaratan gazetecileriz

www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi, Uşaklıyı neredeyse günün 24 saati bilgilendirmeyi boynunun borcu bilmiştir.

Yola çıkarken demiştik ki; “Uşak’ın ve Uşaklının sesi, gözü ve kulağı olmak istiyoruz.”. Çok şükür, sizlerin bize gösterdiği ilgi ve desteğe layık olduk diye düşünüyorum.

İzninizle bu yazımda Uşak basınında ilk kez bizim dile getirdiğimiz birkaç konu hakkında kalem oynatmak istiyorum.

İlki; Uşaklının uzun zamandır sağlık hizmeti almada yaşadığı sıkıntılardı. Özellikle randevu alamamak, görüntüleme hizmetlerinde aylar sonrasına gün vermek gibi sorunları ilk olarak gündeme getiren biz olduk. Çünkü bu konuda sizlerden gelen şikâyetler o kadar arttı ki; hemşerilerimizin sesi olmaya söz vermiş basın kurumu olarak bu feryatlara kayıtsız kalamazdık.

Sonuç: Bu konuda ilk girişimde bulunan AK Parti Uşak Milletvekili Sayın Dr. İsmail Güneş oldu. Sayın Güneş, sosyal medya sayfasından Sağlık Bakan yardımcıları ve genel müdürlerle Uşaklının sağlık hizmeti almasındaki konuları görüştüğünü ve çözüm önerilerini ilettiğini söyledi.

Sizlerden bize gelen geri dönüşlerde sıkıntıların devam etmekle birlikte randevu almada ve diğer hizmetlerde daha kısa süreler verildiğini ve kısmen rahatlama olduğunu öğrendik ve çok sevindik.

Dileriz ki; hemşerilerimin sadece sağlıkta değil, yaşadığı tüm sorunlar çözülsün. Bu güzel kentte hepimiz barış ve huzur içerisinde sağlıklı bir şekilde yaşayalım.

Uşak’ın ufkunu artık kara dumanlar sarmayacak

Yine ilk ve tek olarak www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi’nde 16 Şubat Salı günü yani dün; “Görenler Uşak yanıyor dedi Akşamın alacasında Uşak’ı kara dumanlar sardı” başlıklı bir haber yer aldı.

https://www.usakgundem.com/yasam/gorenler-usak-yaniyor-dedi-aksamin-alacasinda-usaki-kara-dumanlar-h9250.html

Haberimiz yayınlandıktan yaklaşık 12 saat sonra Uşak Belediyesi ile  iletişime geçtik. Temizlik İşleri Çevre Koruma biriminin bu konuda güzel bir çalışma yaptığını öğrendim.

Bu çalışmaya geçmeden önce Uşak’a hafriyat ve döküm işlerinin bir fotoğrafını çekmek gerektiğini düşünüyorum.  Her ne kadar dün yangın çıkan yer Uşak Belediyesi tarafından gösterilen hafriyat alanıysa da birçok hafriyat ve inşaat molozu taşıyan kamyonlar, ne yazık ki atıklarını civar köylerdeki ormanlık alanlara kaçak olarak dökmekte ve çevreye zarar vermektedirler.

Haberleştirdiğimiz yangın olayı da hafriyat alanında metal arayan hurda toplayıcılarının içindeki telleri almak için eski araç lastiklerini yakmasından meydana gelmiş.

Uşak’ta da hafriyat ve moloz terörünün önün alınması için Uşak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma Birimi geniş kapsamlı bir proje hazırlamış. Projeye göre, dünkü yangın çıkan yerin yanında Milli Emlak Müdürlüğüne ait yaklaşık 22 bin metrekarelik bir alan Uşak Belediyesi tarafından kiralanmış. Ve bir firmaya 5 yıllığına kiralanarak 7 Şubat’ta sözleşme imzalanmış.

Anladığım kadarıyla firma burada bir kırma ve eleme tesisi kuracak. Uşak’ta dökülen hafriyat ve inşaat molozları ayrıştırılıp yol dolgu malzemesi, asfalt hammaddesi olan agrika, kum gibi inşaat sektöründe kullanılan malzemelere dönüşecek. Sonra bu dönüşüm malzemeleri ücret karşılığı inşaat firmalarına satılacak.

Uşak Belediyesi’ni hep eleştiriyorum. Ancak güzel yaptığı işlere de güzel demek gerek. Bu proje uygulandığı takdirde çöp ve moloz yığınları dağlar oluşturacağına yeniden kullanılarak büyük bir ekonomik kazanca dönüşecek. Umarım başarılı olur.

Hafriyat taşıyan araçlar bundan sonra fişlenecek

Sardıkları inşaat molozlarını ve toprakları ormanlara gelişi güzel döken araçlara artık aman yok. Bundan sonra hafriyat inşaat molozu taşıyan araçlar fişlenecek ve yüklerini hafriyat alanından başka yerlere dökemeyecek.

Peki, bu araçların takibi nasıl olacak?  ‘Hafriyat Atıkları Yönetmeliği’ne göre; bundan sonra hafriyat taşıyacak araçlar, Uşak Belediyesi’nden hafriyat taşıma belgesi alacak. Belgeki bu araçlara GPS takip cihazı takılacak. Araç takip edilecek. Moloz yada hafriyat toprağını başka yere döken için yandı gülüm keten helva.

Velhasıl; biz www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi olarak Uşak ve Uşaklı için varız. Amacımız, bağcıyı dövmek değil. Üzüm yemek. Halkımızın can yakıcı sorunlarını   dile getirmekle kalmıyor, çözüm için takipçisi de oluyoruz.

Bizi takip edip halkın sesine kulak vererek çözüm için harekete geçen AK Parti Uşak Milletvekili Sayın Dr. İsmail Güneş ve Uşak Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

Yorumlar (0)