02.11.2018, 14:50

BENİM KENT PARK’IM

Metropol hayatını bilir misiniz? Her bir yanınızı hep bir yerlere yetişmeye çalışan insanlar doldurur. İnsanlar sabahın karanlık saatlerinde işe veya okula gitmek için toplu taşıma araçlarını doldurmuştur. O kalabalık içinde yalnızsınızdır. Kimseyi tanımaz, sohbet edemez, konuşmak isteseniz de insanlar suratınıza bakmaz, çünkü gözleri açık uyumaktadırlar.

Modern toplumun içine girilen girdapta günleriniz, aylarınız hatta yıllarınız böyle böyle geçer. Belki bir hafta sonunuz vardır, 2 günlük zaman diliminde gezmek, sosyalleşmek, nefes almak istersiniz ancak çevrenizi saran taş yığını içinde kendinizi bir avm’de bulursunuz. Çünkü her semtte illa ki bir avm vardır. Kent çok büyüktür ve milyonları aşan nüfusun bir yerlere gitmesi, iş hayatının stresini atması gerekir. Bu durumda avm’ler stres atmanın ilk durağını oluşturur.

İşte maalesef Ankara bu kentlerden biri ve bilir misiniz Ankara’da Kent Park bir avm adı. Üniversite hayatını öğrenci olarak Ankara’da geçirmiş bir birey olarak, öğrenciliğin verdiği kısıtlı imkânlar sebebiyle Ankara’nın yeşil alanlarına hiç rast gelemedim. Ben de her Ankaralı’nın yaptığı gibi hafta sonumu her semtte en az bir tane bulunan avm’lerde geçirdim.

4 yılın sonunda Uşak’a döndüğümde, lise yıllarımın geçtiği, eski binaların oluşturduğu 110 bin metre kare alanının güzelliklerle dolu bir parka dönüşmekte olduğunu gördüm. Kent merkezinin tam ortasında rengârenk çiçeklerle, selvi ve söğüt ağaçlarıyla çevrili, suyun akışının güzelliğini tasvir eden bir şelale ve Uşak’ın milli değerini tüm ihtişamıyla simgeleyen Cirit Atı heykeli gözüme çarptı. Daha birçok güzelliğin yerleşeceği bu alan, tüm Uşak halkına günlük hayatın stresinden dilediğince uzaklaşabileceği bir alternatif sunmakta. Uşak’ta hizmete açılan Kent Park, Ankara’da benim bir avm olarak tanıdığım Kent Park algısını tamamen yıkmış, modernizm içinde sıkışmış insanlara özgürlük alanı yaratmıştı.

Vatandaşlar, ulaşım olarak da kolaylıkla varabileceği Kent Park’ta, şelaleden dökülen mükemmel suyun görsel şölenini izlerken, doğanın ve yeşilliğin en güzel haline şahitlik ederek hayal dünyalarını zenginleştirebilirler.

Hayatının bir bölümünü Başkent Ankara’da geçiren, Kent Park’ı binalarla ve yabancılaşan insanlarla dolu bir avm olarak öğrenmiş bir birey olarak, Uşak’ın Kent Park’ı benim Kent Park önyargımı yerle bir etmişti. Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği, görsel ve işitsel olarak bireyi tatmin eden Uşak’ın Kent Park’ı zengin-fakir, yaşlı-genç, öğrenci-çalışan gibi pek çok vatandaşını kucaklıyor. Kentimde gerçekleşen bu gelişim ve değişimler yarınlara güzel bakmama sebep olurken, gelecek için umutlanmamı ve hayal kurmamı sağlıyor.

Yorumlar (3)
Angara Bebesi 1 yıl önce
Hanımefendi avm gezeceğinize çok cüzi bir miktarda EGO ile Mogan'a, Mavi Göl'e ya da bol yeşillik istiyorsanız Kızılcaham'a falan gidebilirdiniz. Fakat anladığım kadarıyla siz o bölgeden hiç ayrılmamış avm avm dolaşmışsınız.
Bu yazınızda anlatmaya çalıştığınız şey Uşak'ın değişimi galiba. Bu konuda size katılıyorum Kent Park güzel bir proje fakat başka herhangi bir şehri kötüleyerek anlatmaya çalışmanız ne kadar doğru ? Sonuçta başka birisi de çıkar Uşak için olumsuz şeyler konuşabilir.
Ali 1 yıl önce
Tamam. Ankara çok güzel. Harika bir şehir. Dünyanın en güzel yeri. Mutlu olduysanız şimdi gidebilirsiniz.
Sabri K 1 yıl önce
Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlıķ.