10.03.2022, 12:15

Başka illerin kahvaltısı içime dert olur

İşim gereği bu hafta sık sık Uşak dışına çıktım. Boğazı severim. Her gittiğim yerden o yörenin olmasına özen gösterdiğim yiyeceklerden alırım. En son Burdur’a gitmiştim. Oradan eşe dosta kutularla Burdur’un meşhur ceviz ezmesini aldım. Bir kutuda çalışanlarıma almıştım. Tadını beğenip beğenmediklerini sordum. “Valla Salih Ağabey hepsini yedi. Ondan kalan bir iki parçayı tattık. Çok beğendik” cevabını aldım. Afiyet olsun Salih Ağabey.

Ama aklıma da şu takıldı. Başka kentlerde yaşayan dostlarıma paketlenmiş yiyecek Uşak’a özgü ne götürebilirim?

Bir paket kuru tarhana, kırmızı veya beyaz paketlenmiş tahin helva. Başka… Başka?

Valla benim aklıma başka gelmiyor. Okurlarımdan bilen varsa yorumlara yazsın. Ben de öğreneyim.

Pazar günü Hürriyet Gazetesinin “Seyahat ekini okurkan 3. sayfada “Kahvaltısına bak, zenginliğini anla” başlıklı bir araştırma haber gözüme çarptı. Haberde; kahvaltılık yiyecekleri ile ünlü illerimize yer verilmiş.

Antakya (Hatay): Halhal zeytin, tuzlu yoğurt, zahter salatası, sürk peyniri, cara çökeleği, künefe yapımında kullanılan Antakya peyniri, acı Samandağ biberi ve domatesi, çeşitli mezeler, bol zeytinyağlı yiyecekler, ceviz, turunç ve daha birçok reçel çeşidi.

Gaziantep: Beyran, katmer, zeytin piyazı, nohut piyazı, cacıklı Arap köfte…

Balıkesir:  Seferberlik çöreği, fakir sucuğu, susamlı patates,

İzmir: Kumru, gevrek ve olmazsa olmaz bayoz

Van: Murtuğa, kavut, Van cacığı, Van otlu peyniri, Gevaş çiçek balı, taptapa olarak adlandırılan tandır ekmeği.

Rize: Tereyağında yapılan kuymak, kaymaklı patates, tereyağında pişirilmiş göz yumurta, üzerine tereyağı sürülmüş sıcacık mısır ekmeği.

Afyon: kaymağı, sucuğu, yumurtası

Bahsettiğim haberde bazı iller, sadece kahvaltıda yenen yiyecek ürünlerle ünlenmesi konu edilmiş. Bu illere Siirt’in kahvaltıda yemek için sıraya girdiği büryanı, Mersinlilerin tantunisi ve Diyarbakırlıların meşhur ciğerini de eklemek mümkün.

Peki, bana söyler misiniz? Dışarıdan bir ahbabınız gelse “Gel sana bir Uşak kahvaltısı yaptırayım” diye götüreceğiniz bir yer var mı? Kahvaltıda ne yedirirdiniz? Tarhana çorbası, Ulubey’in döndürmesi, başka? Başka? Başka?

Yok, benim aklıma gelmiyor.

Uşak değerlerine sahip çık

Uşak, battaniye, halı, tekstil ürünleri ve geri dönüşüm ürünlerini aşması gerekiyor. Sanayi iyi bir şey. İstihdam sağlıyor. Katma değer yaratıyor. Eyvallah ama Uşak’ın ilerlemesine tek başına sanayi etken olmuyor.

Yemesi, içmesi, halk oyunları, geleneksel giysileri ve tarih kokan sokak ve evleri ile antik yerleşim alanları ile çok iyi tanıtılması gerekiyor.

Yoksa başka illerin sırf kahvaltı ettirmek için turist davetine imrenerek giden trene bakar gibi daha çok bakakalırız.

Bu yukarıda kahvaltılıkları ile ünlü şehirlerimizin bir de akşam yemeklerinde ziyafet çektiği meşhur yemeklerden bahsetmeye gerek bile görmedim.

Uşak’ımızı tanıtmak bu kadar zor olmasa gerek. Kendi kültürümüz ve değerlerimizi el ele vererek gün yüzüne çıkarmanın zamanı gelmedi mi daha?

Bence geldi de geçiyor bile…

Not: Sevgili Okurlarım. Lütfen bana yorumlarınızda Uşak’ın kahvaltılık ve yemeklerde dışarıdan gelecek eşe dosta sunabileceğim yiyeceklerini yazın. Ama Uşak’a özgü yöresel olsun.

Bari buradan biz bir kampanya başlatalım. Uşak’ın değerlerine hep birlikte sahip çıkalım.

Yorumlar (9)
Gurbetci Serif 9 ay önce
Hidayet bey siz gerçekten Uşak ile alakalı yazı yazmayın pek bilmiyorsunuz anlaşılan Uşak’ımızın yemeklerini Ulubey zini hamursuzu , yine ulubeyimize ait fincan böreği ve yine ulubeye ait döndürme, sivaslimiza ait şekerli katmer yine sivaslı yöremize ait semizotlu ya da domatesli bükme,selçikler acı biberi,yinr selçilere ait domates kurusu tozu ve nane karışımı karahallı meşhur patlıcanı ve kuru domates ile yapılan patlıcan türlüsü ulubey sucuğu ulubey ekmeği daha sayarım sizesiz yukarıda kahvaltılıktan ziyade yemek saymissiniz siz yemek istiyorsaniz size 40 çeşit yemek sayarım fakat sizden bir rica siz gittiğiniz burdur yöresinin kahvaltılıklarını bir sayın görelim hediyelik olarakta sadexe tarhana yok köpük helva sadece uşak’a ait kırmızı helva kıtır helva demir tatlısı sarı haşaş ezmesi
Gurbetci Serif 9 ay önce
Valla hidayet bey hem Uşak kültürüne hem kahvaltı kültürne hakim değil benim şahsi kanaatim yukarıda van ili harici diğer illerde saydiklari hep aksam yenilen seyler gurbetciyim fakat her kis senede iki ay türkiye turuna katilirim 81 vilayetin 66 sini gezdim
Harun Gök 9 ay önce
Şerif Kardeş, Haklısın da ....Uşakı çok iyi tanıyan bir Gazateci bile bilmezken normal Uşaklı nerden bilecek bunları, dışardan gelenler zaten bilmez yani sizin bu saydıklarınızı keşke sadece Siz değil de tüm Uşaklılar ve bilhassa Uşak Gastronomisi bilse ama yok kimse bilmiyor işte Gazeteci Hidayet Bey tamda bu noktaya işaret ediyor. Niye Uşak'ta böyle şeyler ön plâna çıkarılmıyor neden Uşak kültürüne yemeğine sahip çıkmıyor? Mesele bu. Daha Tarjhanamızın bile değerini farkını 10 12 sene önce keşfettik, her zaman vardı ana yeni pazarlamaya başladık. Biz yemek konusunda zayıfız itiraf etmek gerekir,
Önem vermiyoruz. Yahu daha 15 sene önce Uşakta kahvaltıya dışarıya bile gidilmezdi, evinde kahvaltı yapmadıysan dışarda sadace çorba içebilirdin tabii Tarhana nerdeee ezo gelin veya mercimek. Başka iller olsaydı Tarhanayı 50- 70 senedir Lokantalarında servis ederdi, herkes bilindik iş peşinde kimse yenilik yapıp Ebemizin Ninemizin yaptığı şeyleri yapmıyor. Saygılar
Gurbetci Serif 9 ay önce
Hidayet bey sizden son gittiğiniz burdur vilayetimiz ile alakalı kahvaltılarında neler var bekliyoruz
A.Ceyhan BİTİK 9 ay önce
Size bu konuda UTKGD Başkanı Mehmet Keyvanoğlu yardımcı olabilir. Uşak yemek kitabının yazarı Keyvanoğlu kitabın basımı için Uşak Belediyesine teslim etmiştir. Tahminim çok yakın zamanda Belediyemiz tarafından bastırılıp, halkımızın hizmetine sunulacaktır.
Harun Gök 9 ay önce
Yemek konusunda geriyiz malesef. Eğer Üniversite gelmeseydi Uşakta sabah dışarda kahvaltı bile yapamayacaktık. Tarhanayı bule Musyafa Yeldanlının kişisel hayrrtleri sonucu tanıttık, aslinda dışa değil kendimiz tanıdık, biz farkında değiliz elimizdeki değerlerin
Gurbetci Serif 9 ay önce
Hidayet bey bekliyorum Burdur ile alakali kahvaltilik neler var?
Vatandas 9 ay önce
İyi günler kamyonların tanıtımında ülkenin kurumuş demesiyle yaptığı tanıtım yetmez cilandirastan başlayıp adı güzeller barajına kadar dere boyunca yapılacak bir yürüyüş parkuru herkesi değiştirir bunu söylüyoruz ama yetkililere sesimizi duyuramiyoruz
vatandaş 8 ay önce
köpük helva,
haşhaşlı peksepet, yeşil zeytin, sarı siyah haşhaş, susam, nohut
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın