İzmir'de metruk bina yangını 5 dönüm zeytinliğe zarar verdi!

İzmir’in Tire ilçesinde bulunan metruk bir binada çıkan yangından sıçrayan alevler 5 dönümlük zeytinlikte zarar neren oldu.
İzmir'de metruk bina yangını 5 dönüm zeytinliğe zarar verdi!

İzmir’in Tire ilçesinde yangın paniği yaşandı. Kaplan köyü yakınlarında bulunan metruk binada akşam saatlerinde yangın çıktı. Yangının rüzgarın etkisi ile yayılmasıyla beraber 5 dönüm büyüklüğünde zeytinliğe sıçradığı görüldü.

Yangına hemen müdahale edilse de akşam saatleri olmasından dolayı havadan müdahale yapılamadı. Ekipler yoğun çabalar sonrasında yangını kontrol altına aldılar. Yangının verdiği zarar gün ağardığında çok daha iyi görülebilecek.

YANGIN ZEYTİNLİK ALANA SIÇRADI

Yangın, dün akşam saatlerinde ilçeye bağlı Kaplan köyü yakınlarında meydana geldi. İddiaya göre, metruk bir binada henüz belirlenemeyen sebepten dolayı çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Kestane, ceviz, incir ve zeytin bahçelerinin bulunduğu bölgeyi tehdit eden alevlere; Bayındır, Tire, Selçuk Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler ile İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri hızla müdahale etti. Zaman zaman iki ayrı bölgeye sıçrayan alevlerin söndürme çalışmalarında bölge halkı da ekiplere yardım etti.

Havanın kararması nedeniyle uçak ve helikopterlerin kullanılamadığı yangın, uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınarak söndürüldü.

Çıkan yangın ile alakalı olarak soruşturma başlatıldığı belirtildi. Metruk binada başlayan yangına neyin sebep olduğu araştırılıyor. İtfaiye ekiplerinin belirlemelerinin ardından soruşturma ilgili savcılığın yönetiminde farklı yönlere kaydırılabilecek.