İzmir'de 10 köpek fare zehiri ile telef edildi!

İzmir’in Urla ilçesinde 10 köpek kimliği belirsiz kişi veya kişilerce zehirlenerek telef edildiler. Köpeklerin arasında evcil hayvanların da olduğu bildirildi.
İzmir'de 10 köpek fare zehiri ile telef edildi!

İZMİR (İHA) – Türkiye’de başıboş sokak köpekleri ile alakalı olarak yaşanan tartışmalar alevlenirken İzmir’den gelen haber hayvanseverleri üzdü. İzmir’in Urla ilçesinde 10 köpek zehirlenerek telef oldular. Veteriner kontrolüne göre köpeklere fare zehiri veya tarım ilacı verilerek zehirlenmeleri sağlandı.

Köpekleri kimin veya kimlerin zehirledikleri henüz netlik kazanmadı. Köpeklerin ağızlarından köpük gelmesi ile beraber zehirlendiklerini anlayan mahalle sakinleri yetkili birimlere ihbarda bulundular. Gelen ekipler inceleme yaparken henüz olayın failine dair herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

Edinilen bilgiye göre, gece saatlerinde Urla ilçesi Gülbahçe Mahallesi’nde aralarında evcil hayvanların da olduğu 10 köpeğin kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından zehirlenerek öldürüldüğüne dair Urla Belediyesi Veterinerliğine ihbarda bulunuldu. Adrese giden ekiplerce zehirlenerek öldürüldüğü belirlenen köpekler bölgeden alınırken, sokakta bulunan diğer köpeklerin zehirlenme ihtimaline karşı sabahın erken saatlerine kadar nöbet tutuldu.

“8-10 tane köpeğimizi ağzında köpüklerle titrer halde bulduk”

Köpeklerin zehirlenerek öldürülmesine üzüldüğünü belirterek tepki gösteren Gülbahçe Mahalle sakinlerinden 23 yaşındaki Elif Sarı, “Bizler bu hayvanları seven, besleyen, bakan insanlarız. Fakat sevenler kadar sevmeyenlerin de olduğunu gördük. Veterinerin söylediğine göre hayvanlar ‘tarım ilacı ya da fare zehiriyle’ zehirlendiler. Gece adındaki köpeğimizin ağzından köpük çıkması nedeniyle zehirlendiğini anladık. Sahipli ve çipi olan köpeklerin de aralarında olduğu 8-10 tane köpeğimizi ağzında köpüklerle titrer halde bulduk. Zehir çok kuvvetli olduğu için ve panzehiri de bulunmadığı için hepsini kaybettik” dedi.

Öte yandan, olayla ilgili Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü HAYDİ Polisleri ve Urla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerekli inceleme ve araştırmaların başlatıldığı öğrenildi.

Sokak köpeklerinin bazı illerde bazı vatandaşlara zarar vermesi üzerine bu sorunun çözülmesini isteyen çok sayıda kişi bulunuyor. Buna dair yasal düzenleme yapılacağı ve bunun da TBMM tatile girmeden kanunlaştırılacağı iddia ediliyor. İlerleyen günlerde bu konu hakkındaki tartışmaların alevleneceği tahmin edilirken köpeklerin zehirlenerek telef edilmesi yoluna başvurulması yasal düzenleme talep edenlerin dahi tepkisini çekiyor.