İzmir açıklarında 186 düzensiz göçmen kurtarıldı

İzmir açıklarında yasa dışı yollarla yurt dışına gitmek isteyen 186 düzensiz göçmenin kurtarıldığı açıklandı. Bu düzensiz göçmenlerin 58’inin çocuk olduğu belirlendi.
İzmir açıklarında 186 düzensiz göçmen kurtarıldı

İZMİR (İHA) – Türkiye’den Avrupa’ya kaçak yollarla geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin en çok kullandıkları güzergah deniz yoluyla İzmir’den Yunanistan’a geçmek oluyor. Avrupa’nın istemediği ve fark edildikleri an ölüme itilen düzensiz göçmenleri Türkiye kurtarmaya devam ediyor.

Sahil Güvenlik ekiplerinin İzmir açıklarında toplam 186 düzensiz göçmeni kurtararak karaya çıkardığı açıklandı. Bu düzensiz göçmenler içerisinde 58 çocuk bulunduğu bildirilirken bir de göçmen kaçakçısı yakalandı.

DÜZENSİZ GÖÇMENLER KARAYA ÇIKARILDI

İzmir'in Urla ve Foça ilçesi açıklarında yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak isteyen 32'si çocuk 160 düzensiz göçmen ve 1 göçmen kaçakçısı Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı. Öte yandan Foça ilçesi açıklarında motor arızası nedeniyle sürüklenen ve içerisinde 18'i çocuk 26 göçmenin bulunduğu lastik bot da Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, 13 Mayıs günü Urla ve Foça ilçesi açıklarında lastik bot içerisinde bir grup düzensiz göçmen olduğunun tespit edilmesi üzerine çalışmalar yürüttü. Ekipler tarafından dört ayrı noktada gerçekleştirilen çalışmada, yasa dışı yolarla yurt dışına çıkmak isteyen 32'si çocuk 160 düzensiz göçmen ile 1 göçmen kaçakçısı yakalandı.

Ekipler aynı gün yine Foça ilçesi açıklarında içerisinde düzensiz göçmenlerin olduğu lastik botun motor arızası nedeniyle sürüklendiği ve yardım talebinde bulunulduğu bilgisinin alınması üzerine harekete geçti. Lastik bot içerisindeki 18'i çocuk 26 göçmen, görevlendirilen Sahil Güvenlik botu tarafından kurtarıldı.

Karaya çıkartılan göçmenler, sağlık kontrolleri ve işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne sevk edildi.

Yakalanan düzensiz göçmenler hakkında işlem yapılacağı bildirildi. Prosedür uygulamasına göre düzensiz göçmenler kayıtlı göçmen olabilirler veya geldikleri ülkeye gönderilebilirler.