FETÖ sanığı eski Uşak Belediye Başkanı Erdoğan ve eşinin yargılandığı dava

Uşak eski Belediye Başkanı Ali Erdoğan, eşi Aysun Erdoğan ile eski Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Oktay Akarca'nın, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada yargılanmalarına devam edildi.
FETÖ sanığı eski Uşak Belediye Başkanı Erdoğan ve eşinin yargılandığı dava

Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Ali ve eşi Aysun Erdoğan ile Ömer Oktay Akarca ve avukatları katıldı.

Sanık Ali Erdoğan, kentte 10 yıl belediye başkanlığı yaptığını, kendisine "düşman olan kişilerin şikayeti" üzerine gözaltına alındığını ve 14 ay tutuklu kaldığını belirterek, FETÖ ile hiçbir ilişkisinin olmadığını ileri sürdü.

Başkanlık yaptığı dönemde FETÖ mensupları ile FETÖ'ye ait kurumlara hiçbir imtiyaz sağlamadığını savunan sanık Erdoğan, suçsuz olduğu gerekçesiyle beraatini istedi.

Aysun Erdoğan ise FETÖ ile hiçbir temasının bulunmadığını ve suçsuz olduğunu öne sürdü.

Eski Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Akarca da MHP'li ve ülkücü olduğunu belirterek, suçsuz olduğunu iddia etti.

Ali Erdoğan'ın avukatı Hüsnü Şahin Bülbül, müvekkiliyle ilgili iddiaların somut delillere dayanmadığını savunarak, mal varlığı üzerindeki tedbirin kaldırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, sanıkların mal varlıkları üzerindeki tedbirin devamına karar vererek, dijital verilerle ilgili inceleme raporlarının beklenmesi ve delillerin toplanması için duruşmayı erteledi.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan Ali ve eşi Aysun Erdoğan ile eski Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Yılmaz, "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 23 Ağustos 2016'da tutuklanmış, Ömer Oktay Akarca ise sağlık sorunları nedeniyle adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı. 29 Ocak'taki ilk duruşmada Erdoğan ve eşi tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

Dosyası ayrılan Tuncay Yılmaz'ın başka davada yargılanmasına karar verilmişti.