Eski Simav İlçe Emniyet Müdür Vekili Avşar'ın yargılanmasına Uşak'ta devam edildi

Uşak'ta Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma çerçevesinde tutuklanan eski Simav İlçe Emniyet Müdür Vekili Mevlüt Avşar'ın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.
Eski Simav İlçe Emniyet Müdür Vekili Avşar'ın yargılanmasına Uşak'ta devam edildi

Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Simav İlçe Emniyet Müdür Vekili olan ve daha sonra meslekten ihraç edilen tutuklu sanık Avşar ile avukatı katıldı. 

Mahkeme heyeti, sanığa, hakkındaki iddialara ilişkin sorular yöneltti.

Avşar, 15 Temmuz akşamı görevde olduğunu ancak darbe girişimine katkı sağlayacak bir eylemi olmadığını, ilçede darbe girişimiyle ilgili bir faaliyet yaşanmadığını, tanık beyanlarıyla durumun tespit edildiğini, 19 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek, tahliyesini istedi. 

Mahkeme heyetinin, örgütün gizli haberleşme programı Bylock kullanıcısı olduğuna ilişkin beyanı üzerine Avşar, böyle bir programı isteyerek ya da bilerek telefonuna yüklemediğini ileri sürdü.

Avşar'ın avukatı Çetin Altınbilek ise davayla ilgili delillerin büyük oranda toplandığını ve delillerin karartılma ihtimali bulunmadığını iddia ederek müvekkilinin tahliyesini talep etti. 

Mahkeme heyeti, Avşar'ın telefonunda tespit edilen ByLock içeriklerinin tespiti, tanık ifadelerinin tamamlanması ve delillerin toplanması için duruşmayı erteledi.

Avşar'ın, 15 Temmuz gecesi emrindeki emniyet personeline, "Askerler gelirse çatışmaya girmeyeceğiz" diyerek silah deposunu açtırmadığı, TRT'de darbe bildirisinin okunmasından sonra çevresindekilere, "Tamam, bu iş olmuş bitmiş" dediği iddia edilmişti. Gözaltına alınan ve çıkartıldığı mahkemece tutuklanan Avşar, Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilmişti. 

Avşar, "terör örgütüne üye olmak", "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından yargılanıyor.

İlgili Haberler