Engelli bir çocuğa bunu yapan insan olamaz

Uşak'ta engelli çocuklarının eğitim gördüğü özel rehabilitasyon merkezinde işkenceye maruz kaldığını öne süren aile suç duyurunda bulundu.

ASAYİŞ 10.12.2018, 10:28 10.12.2018, 11:13

Engelli bir çocuğa bunu yapan insan olamaz

Uşak'ta engelli çocuklarının eğitim gördüğü özel rehabilitasyon merkezinde işkenceye maruz kaldığını öne süren aile suç duyurunda bulundu.

ASAYİŞ 10.12.2018, 10:28 10.12.2018, 11:13
Engelli bir çocuğa bunu yapan insan olamaz

Anne Emine Kılınç (36),  yaptığı açıklamada, 10 yaşındaki serebral palsi hastası ve otizmli çocukları M.K'nin uzun süredir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim gördüğünü söyledi. 

Kılınç, haftanın üç günü kurumun servis araçlarıyla rehabilitasyon merkezine götürülen oğlunu cumartesi günü evden uğurladığını, saat 14.00 gibi yine servisle eve getirilen çocuğunun yüzü ve kollarında büyük morluklar gördüğünü belirtti.

Serviste görevli hostesin, oğlunu bu şekilde teslim aldığını söylemesi üzerine merkezi arayarak durumla ilgili bilgi edinmeye çalıştığını anlatan Kılınç, "Oğlum konuşamıyor, kendisini ifade edemiyor, vücudundaki yara ve morluklarla ilgili merkeze ulaşmaya çalıştım, bir süre kimseye ulaşamadım. Kimi aradıysam telefonu açmadı. Daha sonra telefona çıkan yetkililer olayı kabul etmediler. Ben de hemen kocamı arayarak durumu anlattım. UşakEğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne giderek oğlumun tedavisini yaptırdım." diye konuştu.

"İki kolunda onlarca morluk vardı"

Hastanedeki muayene esnasında oğlunun üzerindeki çamaşırları çıkardığını, iki bacağında da geniş morluklar olduğunu fark ettiğini söyleyen anne Kılınç, şunları kaydetti:

"Doktor çok şaşırdı, ben olayı anlattığımda oğlumun vücudunu iyice inceledi. Yüzünün bir bölümü şiş ve mordu. İki kolunda onlarca morluk vardı sanki ısırık izi gibi. Yine ayaklarında ısırık izini andıran büyük morluklar vardı. İlk kez böyle bir durumla karşılaştık.

Hastaneden çıktıktan sonra Cumhuriyet Polis Merkezi'ne giderek şikayetçi olduk."  

 "Sorumlular bulunsun"

Kılınç, eğitim merkezi yetkililerinin iddiaları kabul etmediğini, alerjik reaksiyona bağlı morlukların oluştuğu yönünde söylemlerde bulunduğunu dile getirerek, sorumluların bulunmasını istedi.

Oğlunun kollarındaki yara ve izler nedeniyle acı çektiğini ve kimsenin dokunmasına izin vermediğini ifade eden Kılınç, şunları söyledi:

"Rehabilitasyon merkezi şimdi bu yaraları çocuğun kendisinin yapabileceğini söylüyor. Bir insan kendi kolunun arkasını nasıl ısırır. Oğlum hiçbir zaman böyle bir şey yapmadı. Madem böyle bir durum yaşanıyor, kimse neden müdahale etmiyor? Biz kimseyi suçlamadan olayın aydınlanmasını istiyoruz. Oğlum merkeze girerken ve çıkarken güvenlik kamerası görüntüleri var. Bir engelli çocuğa bunu nasıl yaparlar aklım almıyor.

Ben bu tür merkezlerde her yere güvenlik kamerası takılmasının zorunlu hale getirilmesini istiyorum." 

Baba Sabri Kılınç da olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. 

Uşak Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin de konuyla ilgili idari soruşturma başlattıklarını, iki müfettiş görevlendirdiklerini belirterek, rehabilitasyon merkezi hakkında savcılığa suç duyurunda bulunacaklarını söyledi.

Rehabilitasyon merkezinden açıklama

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden yapılan yazılı açıklamada, iddiaların asılsız olduğu öne sürüldü.

Olayın yargıya intikal ettiği belirtilen açıklamada, gerekli soruşturmanın başladığı bildirildi.

Yorumlar (5)
emre 2 yıl önce
Aileyi tanıyorum çocuklarını çok seven ve el üstünde tutan bir ailedir.iftira atmalarının imkanı yoktur.Çok üzüldüm.Sorumluların biran önce cezalandırılmaları gerek.
Dilek 2 yıl önce
Hangi kurum bunu yapan bnmde 2 tane engelki evladim var bizde rehabilitasyon merkezine gidiyoruz ltfn kurumunnismini verin Allah korusun bgn bu yavrunun başina gelen yarn bizimde gelir çok gecmiş olsn yavrumuza çok uzuldum
zülfikar 64 2 yıl önce
Normal şartlarda bırakın giriş çıkışları çocuğun ders gördüğü odada bile kamera bulunuyor. Veli dersteki çocuğunu izleyebiliyor. Bunu yapan eğitim merkezleri vardı bundan yıllar önce. Demek ki denetimsizlikten işi angaryaya aldılar. Şiddet vardı ya da yoktu eğitim kurumu bunu delilleriyle ispatlamaya mecbur zan altında kalmamak için.
Halime Yeter 2 yıl önce
Kamera sistemi olmalı hem devlet okulunda hem kurumlarda.Kimse suçunu kabul etmez yazık bu kuzucuga artık duyulsun sesimiz ve bir dur denilsin bir eğitim kurumunda bu cocuk bu hale geldi daha nasıl guvenilsin eğitimcilere Allah vicdanlı merhametli insanlarla karşılaştırsın bizim gibi aileleri ve çocuklarımızı
Ugur ugur 2 yıl önce
Usak ta 8 10 yildir hizmet veren bi egitim kurumu bu zamana kadar boyle biseyle karsilasmamistir meyve veren agac taslanir misali bence bu olayin asilsiz oldugunu adim gibi iyi biliyorum yazik