Denizli’de müvekkilinin borcu yüzünden 38 yıllık avukat beş parasız kaldı

Denizli’de müvekkilinin borcu yüzünden bankadaki hesaplarına bloke konulan 38 yıllık Avukat Nuran Aksu, 2020 yılında tanımadığı birine vasi olarak atanmıştı. Vasisinin 217 bin TL’lik borcu yüzünden Aksu’nun bütün hesaplarına bloke konuldu.
Denizli’de müvekkilinin borcu yüzünden 38 yıllık avukat beş parasız kaldı

2020 yılında sonuçlanan bir davanın sonucunda hiç tanımadığı birine vasi olarak atanan 38 yıllık avukat Nuran Aksu, neye uğradığını şaşırdı. Vergi borcunu ödemek için bankaya giden avukat, bütün hesaplarına bloke konulduğunu öğrendi.

Avukat Aksu, ilgili birimlere ulaşınca bu durumun sebebinin vasisi olduğu kişinin borcundan dolayı hesaplarına bloke konulduğunu öğrendiğini belirtti.

MÜVEKKİLİNİN 217 BİN TL’LİK BORCUNDAN DOLAYI

Denizli’de yaşayan 38 yıllık avukat Nuran Aksu, 2020 yılında sonuçlanan bir dava sonrası baro ve mahkeme tarafından hiç tanımadığı bir şahsın hukuki işlemlerini takip etmek amacıyla vasi olarak atandı. Avukat Aksu’nun vasilik görevi mahkeme tarafından 2022 yılında sona erdi. Vergi borcunu ödemek için bankaya giden Aksu, görevlinin tüm hesaplarına tedbir konulduğunu söylemesi üzerine şoke oldu. Banka memurundan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bloke konulduğu öğrenen Aksu, ne olduğunu anlamak için SGK’yı aradı. Şaşkınlığı atar atmaz kurum ile irtibata geçen Aksu, müvekkilinin 217 bin TL’lik borcu sebebiyle tedbir konulduğu bilgisine ulaştı. İlk defa böyle bir durumun yaşandığını belirten avukat Nuran Aksu, “İlgili birimlere ulaşınca tedbirin vasisi olduğum kişiden dolayı olduğunu öğrendim. Bir müvekkilin borcu yüzünden mahkeme tarafından vasi olarak atanan bir avukata haciz gelmesi görülmüş bir olay değil ve hukukta da yeri yok. En azından 38 yıllık avukat olarak ben öyle biliyorum” dedi.

aw089566-03.jpg

“TEDBİR KALKINCAYA KADAR BORÇLA YAŞAYACAĞIM”

Tüm mali işlemlerini banka aracılığıyla yaptığını belirten Nuran Aksu “Şuan banka hesabımda para var ama hiç param yok. Üçüncü bir şahıs nedeniyle mağdur edildim. SGK’ya dava açacağım ama dava açmak için param yok. Denizli Barosuna gideceğim ama aracıma mazot alamıyorum. Fatura ve ödemelerim için otomatik ödeme talimatım vardı. Şimdi hiçbiri ödenmedi. Ben faturalarımın ödeme tarihlerini bile bilmem. Bundan dolayı da ayrıca mağduriyet yaşayacağım. Kendi personelimin SGK primini ödemem lazım param yok. Maaş ödeyeceğim ama param yok. Vergilerimi ödemem lazım ama param yok. Tüm param bankadaydı. Şimdi hesaplarımda tedbir var, tedbir kalkıncaya kadar borçla yaşayacağım” şeklinde konuştu.

aw089566-04.jpg

Yaşadığı bu sorun sebebi ile SGK’ya dava açacağını ifade eden Aksu, hesaplarına tedbir konulması sebebi ile mağdur olduğunu belirtti. Mağduriyetinin giderileceğine inanan 38 yıllık avukat adalete güvendiğini söyledi.