Denizli Tavas'ta milli mücadele kahramanının heykeline kundaklama

Denizli Tavas'ın girişine milli mücadele kahramanı olan Köpekçi Nuri Efe'yi temsilen yapılan heykel kundaklandı.
Denizli Tavas'ta milli mücadele kahramanının heykeline kundaklama

Milli Mücadele döneminde Denizli'nin simge isimlerinden biri olan Köpekçi Nuri Efe anısına Tavas ilçe girişine dikilen heykel saldırganların hedefi oldu. Kimliği belirsizi kişi ya da kişiler tarafından heykelin kundaklandığı iddia edildi.

DENİZLİ TAVAS'TA MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANININ HEYKELİ KUNDAKLANDI!

Denizli’nin önemli Milli Mücadele kahramanlarından Köpekçi Nuri Efe anısına ilçe girişine 5 yıl önce yaptırılan heykelin, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kundaklandığı iddia edildi. Denizli’nin Tavas ilçesi girişinde bulunan Milli Mücadele kahramanı Köpekçi Nuri Efe heykeli kundaklama nedeniyle alevlere teslim oldu.

İhbar üzerine bölgeye sevk edilen itfaiye ekipleri, alevleri kontrol altına alsa da polyester ve cam karışımı olan heykel, çıkan yangın sonucu büyük oranda zarar gördü. Kundaklama şüphesi barındıran olay sonucu Tavas Kaymakamı Tarık Yerlikaya ve Tavas Belediye Başkanı Kadir Tatık bölgede incelemelerde bulundu. Yürütülen soruşturma çerçevesinde emniyet güçlerinin olayın faili veya faillerinin yakalanması amacıyla bölgedeki kameraları tek tek incelediği öğrenildi.

KÖPEKÇİ NURİ EFE KİMDİR, NEDEN HEYKELİ DİKİLDİ?

Yörede imamlık yapan Parsalı Hoca’nın oğlu ve aynı zamanda hafız olan Köpekçi Nuri Efe lakabını ise hayvanları ve özellikle köpekleri çok sevmesinden alır. Kurtuluş Savaşı sırasında Tavas’tan yanına aldığı yaklaşık 2 bin kişilik gönüllüye düşman ordusunun Aydın’ı geçmesini engelleyen Nuri Efe, ayrıca 3 Temmuz'da Yunan kuvvetlerini 95 kişilik Tavas’tan gelen Yıldırım bölüğü ile durdurmayı başarmıştı.

Kundaklama sonucunda büyük hasar gören söz konusu heykel ise 2018 yılının Aralık ayında Tavas Belediyesi tarafından yaptırılmıştı. Milli Mücadale kahramanı olan Nuri Efe'yi temsilen yaptırılan heykel o tarihte il protokolü ve Tavaslıların gerçekleştirdiği geniş çaplı bir katılım ile düzenlenen törenle açılmış, büyük beğeni toplamıştı.