01.08.2018, 08:42

5. nesil mobil internet teknolojisi 5G Türkiye'yi uçurur mu?

Türkiye üzerinde yayılan 4G teknolojisiyle birlikte hızla büyüyerek 4G üzerinden 5G potansiyeline hızla yayılarak devam etmektedir. Bu yüzden 5G üzerinde yapılan çalışmalar ve etrafa yayma çalışmaları ile bir çok kullanıcının 5G’yi kullanma aşamasına gelmiş olmaktadır. Bu çalışmaların başlangıcı Barcelona’da düzenlenmiş olan dünya üzerinden bir çok kişinin katılmış olduğu Dünya Mobil Kongresi’nde bu konular konuşularak Samsung telefonlar üzerinden 5G internetlerin kullanıma nasıl ulaşacağı tanıtıldı.

Telefonlarınıza operatörler tarafından sağlanan internet artık telefonlarınıza 5G mobil hızıyla gelebilecekmiş...

Bu durum en güzel şekilde açıklanabilmesi demek, sizin kullanacağınız internette bir şey indirme de hızınız saniyede 500 megabyte kadar indirme hızı verebilen bir hız teknolojisi demektedir. Telefonunuzun verileri tamam ise ve siz bu hızda internet kullanabiliyorsanız 100 GB’lık bir 4K film 4 dakikadan daha az süre içerisinde telefonunuza inebilecek.

Evlerin içerisinde sağlanacak olan bu teknolojiyle birlikte 5G internet teknolojisinde sağlanan kablo gibi yeni altyapı sistemlerine ihtiyaç olmadan kırılıp dökülmeden internetinizi kullanabileceksiniz. 'Cep telefonu 5G hızında ki interneti hava üzerinde bulunan sinyallerden alarak bunu ev içindeki cihazlara dağıtmış olabilecektir. '

ABD üzerinde başlanmış olan 5G testleri yakın zaman içerisinde Türkiye üzerine gelmesini ve genel olarak tüm Dünya üzerine 2020 yılına kadar en hızlı şekilde yayılması kesin gözüyle bakılıyor. Sağlanmış olan bu mobil ağı eski tarihlere kadar uzandığından ötürü ilk zamanlardan bu zamana kadar hep üstüne koya yoya çalışmalar meydana gelmektedir.

Çalışmaların başlandığı çok net şekilde ortaya çıktı

2008 senesinin Nisan ayında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin yapmış olduğu çalışmalar ile mobil ağ teknolojisinin üzerinde geliştirilen yapılar kullanılmaya ve yaygınlaşma başladı.

Nasa’nın yapmış olduğu bu çalışmaların üstüne NYU WIRELESS adında bir araştırma merkezi kurulmaktadır. 12 Mayıs 2013 senesin de Samsung ilk 5G sistemini kurdu.

1 Ekim 2013 yılında Japonya 5G üzerinde geçti.

Fransa ülkesinde Ocak 2015 yılında 5G teknolojisini test ederek çalışmalara başladı. Ve Türkiye...

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre de Türkiye’nin 2020 senesine doğru tüm Dünya ile aynı anda 5G teknolojisine geçeceğini söylüyor.

Yorumlar (0)