06.06.2022, 12:00

2 F ve ortada dönen milyon Dolarlar

Bir önceki yazımda; Uşak Belediyesi tarafından 10 günde bir festival düzenlenmesinden, birçok sanatçı çağrılmasından bahsetmiş ve kibarca; “Bu değirmenin suyu nereden geliyor” diye sormuştum.

https://www.usakgundem.com/aciyla-karisik-sadri-alisik-makale,288.html

Bu yazım sitemizde 01 Haziran saat 13.30 da yayınlanmış. Bir tesadüf olsa gerek, Aynı gün saat 15.00 de yapılan Uşak Belediye Meclisi toplantısında İYİ Parti Meclis Grubu festival giderleri ile ilgili yazılı olarak cevaplandırılması isteminde bulunarak yazılı bir soru önergesi vermiş.

Önergede; 14-15 ve 16 Mayıs tarihlerinde yapılan “Gençlik Festivali” ve 28-29-30 ve 31 Mayıs tarihlerinde yapılan “Modafest” festivallerinin kaça mal olduğunu, bir şirkete verilmişse kaça verildiği ve festivallerin sponsor desteği ile mi? Belediye kaynakları ile mi yapıldığı soruldu.

Borçlarla boğuşan ve finans kaynakları tükenmiş bir belediyenin, böylesine büyük iki organizasyonu hangi parayla, nasıl düzenlendiğinin Uşak halkını ilgisini çekmesi gayet normaldir.

Uşak halkının, belediyeye vergi adı altında ödediği paraların nasıl ve ne şekilde harcandığını bilmek hakkıdır. Şeffaf ve demokratik yönetimler açısından da sorgulanması gerektiğini düşünüyorum.

Burada amacım, kimseyi suçlamak ve zan altında bırakmak değil. Ancak, halkın vergileri ile oluşturulan belediye bütçesinden harcanan her kuruşun, nerede nasıl harcandığının kamuoyu tarafından bilinmesi demokrasinin gereğidir.

Şunu da kendimizi övmek için söylemiyorum:

www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi gündem peşinde koşmaz. Gündem oluşturur. Çünkü bizim gazetecilik anlayışımızda halkı aydınlatmak ve halkın adına yönetimleri sorgulamak vardır.

Sahibinden satılık spor kulübü

Son günlerde Uşak’ta sporseverlerin dilinden düşmeyen bir konu var. Uşakspor’un yönetimini elinde tutan Uşak Belediyesi kulübü satışa çıkarmış. Hatta işin içerisinde çok çok önemli siyaset adamları falan varmış. Fiyatta anlaşamıyorlarmış.

Orta Anadolu’da bir büyük şehirde (Ankara değil) faaliyet gösteren bir holding, Uşakspor’a ciddi anlamda talip olmuş ve satın almak istemiş. Bildiğiniz Uşakspor bağımsız bir spor kulübü değil. Resmiyette Uşak Belediyesi’ne bağlı  Uşakspor A.Ş. Spor Kulübü. Bütün mali yükü ve sorumluluğu Uşak Belediyesi’nin üzerinde.

Kırmızı siyahlı takım her ne kadar tüm Uşak mal olmuş falan desek de resmi tapusu Uşak Belediyesi’ne ait. Onun için Uşakspor’u satma hakkına sahiptir.

Belediye Uşakspor’u niçin satmak istiyor?

Cevabı basit: Kulübe para bulmakta zorlanıyor da ondan. Ne kadar doğru bilmiyorum. Geçtiğimiz 2021-2022 yılı Futbol Sezonuna başlarken büyük finansal sıkıntılar yaşıyordu.

Özellikle Atapark çevresinde bina yapan müteahhitlere salma salarak palyatif çözümlerle elde edebildiği 7 milyon lirayla sezona başlayabildiği söyleniyor.

Nerede kalmıştık? Uşak Belediyesi, Uşakspor’a talip olan İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir büyükşehir de faaliyet gösteren bir holdingle satış görüşmelerine devam ediyor.

Uşak Belediyesi satış bedeli olarak 1 Milyon Dolar satış bedeli istiyor. Talipli holding de bu miktarı çok buluyor. Düşürmesi için AKP Genel Merkezinde çok etkili ve kamuoyunun çok iyi tanıdığı bir ismi devreye sokuyor.

Bu isimde arabuluculuk yapması için AKP Uşak milletvekillerinden birisine teklifte bulunuyor. Bu vekilimizde halen görüşmelerine devam ediyormuş. Uşakspor 2022-2023 Futbol sezonuna başka bir isimle başlarsa hiç şaşırmayın.

Aşigolar, 55 yıllık çınar Uşakspor’un başka bir kentin holdingine satılması konusunda ne düşünür? Bilemem. Ama bence satılmalıdır.

Uşakspor’u ayakta tutmak için büyük paralar lazım. Uşak’ta bu para zor bulunuyor.

İkincisi de Uşakspor’un ister istemez fazla siyasallaşmış olması.

Bir Önceki belediye Başkanı Sayın Nurullah Cahan ve şimdiki Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın, sahipsiz kalmış Uşak kentinin 55 yıllık çınarına sahip çıkmakla aslında çok doğru bir iş yapmış oldular. İkisine de duyarlıkları için çok teşekkür ederim.

Ancak, ne kadar Uşakspor bütün Uşak’ın takımıdır” desek de belediye doğru yapmış olsa da ister istemez spor da siyasallaşıyor ve insanları birleştirme felsefesinden uzaklaşıyor.

Birde holdinglerin el attığı; Karacabey Belediyespor, Ankaragücü, Ümraniyespor ve İstanbulspor gibi takımların başarısı ortadayken ve de futbolda dönen paraların Uşak’taki tüm OSB’lerden fazla olduğunu düşünürsek, Uşakspor A.Ş.’yi bir holdingin alması akla yatkın görünüyor.

Yorumlar (1)
Sdk 4 ay önce
Konya mı acaba?