Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Yayınıdır.  
ANASAYFA

|

ENGLISH

|

ANASAYFA YAP

|

REKLAM

21 Aralık 2014, Pazar

 
  Usak Gündem
  Bölgeler

Ücretsiz Tam Metin Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi

Ücretsiz Tam Metin Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Dergisi

Sn. Mesut Yılmaz ile Söyleşi: “Bulgaristan Türklerin Sorunları Türk Hükümetinin Önceliklerindendir”
Meral Sadık Bulgaristan Ulusal Televizyonu, Türkçe Haberler Ekibi

12 Kasım 2010, Cuma

Yorum Yap Yazdır Arkadaşına Gönder

Dünyaca ünlü siyasetçi ve gazeteciler, Mihail Gorbaçov ve Prof. Dr. Zahari Zahariyev’in daveti üzerine 7-8 Ekim tarihleri arasında “Avrupa artık Doğu’ya Bakıyor’’ adlı konferans kapsamında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da biraraya gelmiştir. Birçok önemli ismin katıldığı uluslararası toplantı, eski Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov’un yönettiği “New Policy Forum” ve Prof. Zahari Zahariyev’in başkanlığını yaptığı “Bulgaristan Slavyani Vakfı” tarafından organize edilmiştir. Davetliler arasında Türkiye Eski Başbakanı Mesut Yılmaz, İspanya Eski Başbakanı Felipe Gonzales, Almanya Dışişleri Eski Bakanı Hans-Dietrich Genscher ve SSCB Dışişleri Eski Bakanı Aleksander Besmertnih’in yanısıra Bosna-Hersekli yönetmen Emil Kusturitsa, gazeteci Adam Michnik (Polonya), William Pfaff (The International Herald Tribune) ve Ouen Matheus (Newsweek) da yerlerini almıştır. Konferans esnasında Kafkaslardan Ortadoğu ve Balkanlara kadar yayılan geniş coğrafyadaki bölgesel konuların yanısıra, Türkiye’nin AB üyeliği ele alınmıştır.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Parlamento Başkanı Tsetska Tsaçeva tarafından teşvik edilen ve Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov’un konuşma yaptığı konferansta, Bulgaristan Ulusal Televizyonu Türkçe Haberler ekibi olarak Sayın Mesut Yılmaz ile kısa bir röportaj yapma fırsatı bulduk. Kendisiyle, Bulgaristan’ın demokrasiye geçiş sürecinde ve bugün gelinen noktada Bulgaristan Türkleri’nin durumunu konuştuk.

Bildiğiniz gibi, 1989 göçü esnasında Sn. Mesut Yılmaz dönemin Dışişleri Bakanı olarak görev yapmaktaydı. Dolayısıyla, Bulgaristan Türkleri’nin yaşadıklarını en yakından takip eden Türk siyasetçilerden biri olmuştur. 1991 yılında Bulgaristan’da yeni Anayasa’nın kabul edilmesiyle bilhassa ülkedeki Türk azınlık açısından yeni bir dönem başlamıştır. Demokratik yeni Bulgaristan devletinin temelleri, azınlıkların hak ve özgürlüklerinin tanınması üzerine kurulmuştur. Ancak Bulgaristan’ın demokrasiye geçiş döneminin önündeki ikilemler bir anda çözümlenememiştir. Bu dönemde ortaya çıkan yeni ve çeşitli siyasi oluşumlar, parlamenter demokrasinin olumlu taraflarının yanısıra yetersizlikleri de beraberinde getirmiştir. Bulgaristan vatandaşlarının gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse Parlamento seçimlerinde birçok parti arasında seçim yapma fırsatı bulunmaktaydı; ancak toplumun buna ne kadar hazır olduğu tartışılabilir bir konudur. Zira 1990’a kadar, sadece tek bir parti için oy kullanmış olan toplumsal tabakalar arasında çatlaklar oluşması beklenen bir durumdur. Siyasi açıdan sancılı geçen 1990’lardan sonra, günümüzde gelinen noktada Bulgaristan demokratik bir AB ülkesi haline gelmiş ve azınlıkların haklarının tanınması noktasında eksiklikler devam etse de kayde değer bir gelişme göstermiştir.

Konuyla ilgili, Bulgaristan’ın demokrasiye geçiş döneminin en önemli tanıklarından biri olan Sn. Mesut Yılmaz’ın görüşleri, Bulgaristan’ın bugün durduğu noktada ülkedeki Türklerin durumu ve geleceğine yönelik önemli mesajlar içermektedir.

_______

Röportaj: Meral Sadık
Bulgaristan Ulusal Televizyonu, Türkçe Haberler Ekibi
7 Ekim 2010, Sofya

Soru: Bulgaristan’da demokrasiye geçiş sürecini çok yakından takip ettiniz ve destek verdiniz. Bugün baktığınızda, o zamandan bu yana sizce Bulgaristan Türkleri için neler değişti?

Mesut Yılmaz: Tabii, çok zorlu bir süreçte görev yaptım. O zamandan beri Bulgaristan Türkleriyle her zaman bir gönül bağım oldu. 1989’da Türkiye’ye göç etmek mecburiyetinde kalan soydaşlarımızın hem o dönemde; hem de sonrasında başbakanlık dönemimde mümkün olduğu kadar sorunlarının çözümü için çalıştım. Aradan geçen zaman içerisinde başbakanlık dönemimde Bulgaristan’da Kostov hükümeti ile birlikte Türkiye ile Bulgaristan arasında yeni bir dönemin temelini atarken, işbirliğini geliştirirken, aynı zamanda buradaki soydaşlarımızın da sorunlarını çözecek çok ciddi adımlar atıldı. Biliyorsunuz, Sayın Kostov, Bulgar hükümeti adına resmen özür diledi. Eski isimlerin iadesi sağlandı. Türkiye’ye göç eden soydaşlarımız zaman içerisinde Bulgaristan ile Türkiye arasında hayat vermeye, köprü olmaya başladılar. Bulgaristan önce NATO, sonra AB üyesi oldu. Zannediyorum ki, bu süreçte en büyük acıyı çekmiş ve en büyük zorlukları yaşamış olmalarına rağmen, Bulgaristan Türkleri gelecekte en karlı çıkacak olan kesimdir. Çünkü onlar Bulgaristan’ın AB üyeliği sonucunda elde ettikleri bu haklara geri dönülemeyecek bir şekilde sahip olacaklar. Bu hakların herhangi bir ihlal sözkonusu olduğu zaman AB çerçevesinde haklarını arama imkanlarına sahip olacaklar. Dolayısıyla ben bu sürecin geçmişte çok acı çeken, çok zorluklar yaşayan soydaşlarımız için çok hayırlı bir sütreç olduğuna inanıyorum.

Soru: Bulgaristan’daki Türk Azınlığın hak ve özgürlüklerin tanınması konusunda gerekenler yapıldı mı sizce?

Mesut Yılmaz: Biliyorsunuz, hak ve özgürlükler konusu hiç bir zaman yüzde yüz çözümlenmiş bir konu değildir. Hiç bir ülkede çözümlenmiş değildir. Bugün Türkiye’de de çok canlı bir tartışma var; hak ve özgürlükler alanında nasıl daha ileri iyileştirmeler yapılabilir diye. Hiç şüphesiz, burada Bulgaristan’da da bu alanda atılması gereken ciddi adımlar vardır. Fakat geçmiş ile karşılaştırdığımız zaman bugünkü durumun o zaman hayal bile edilemeyecek ölçülerde olduğunu görüyoruz. Günde 10 dakikalık olmasına rağmen Bulgaristan Ulusal Televizyonu BNT’de yayınlanan haber programı dahi soydaşlarımız için önemli bir kazanımdır. İnanıyorum ki, bazı önyargılar, tarihten kaynaklanan bazı yanlış kanaatler giderildikçe bu hak ve özgürlükler alanında da gerekli genişletilme sağlanacaktır. Biraz önce dediğim gibi bütün bu süreçten en kazançlı çıkacak olan grupların başında da Bulgaristan’daki Türk varlığı gelmektedir.

Soru: Kısaca geçmişe nazaran Türk Azınlığın durumu daha iyidir; ancak atılması gereken adımlar da vardır diyebilir miyiz?

Mesut Yılmaz: Doğrudur. Bu süreç her gün Bulgaristan’daki Türklerin lehine işleyecektir. Arasıra bazı duraksamalar olabilir. Geri adımlar da söz konusu olabilir. Fakat Bulgaristan’ın AB üyeliği devam ettiği sürece; Bulgaristan bir hukuk devleti olarak yoluna devam ettiği sürece; ve Türk-Bulgar ilişkilerinde bu bahar havası her iki hükümetin de katkısıyla sürdürüldükçe; Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımız sürekli bundan kazançlı çıkacaklar. İki gün önce Sayın Başbakanımız Bulgaristan’ı ziyaret etti. Görüşme esnasınd iki hükümet arasında, aynı geçmişte bizim başlattığımız gibi, iyi ilişkilerin devam ettiğini bir kez daha teyit ettiler. Bulgaristan Türkiye’nin AB üyeliğine açık destek verdiğini ifade etti. Dolayısıyla her iki ülkede yaşanan iç politika gelişmelerinden bağımsız olarak ben Türkiye Bulgaristan ilişkilerinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini, aşama kaydedeceğini yürekten inanıyorum. Çünkü hangi hükümet iş başında olursa olsun şunu görmek zorundadır: devlet-merkezli ikili ilişkilerin, iyi komşuluk, dostluk, hatta kardeşlik ilişkilerine dönüşmesi her iki ülkenin de lehinedir.

Soru: Son olarak Bulgaristan Türklerine söylemek istedikleriniz nelerdir?

Mesut Yılmaz: Bilmelerini isterim ki, geçmişte kendi kültürlerini, kendi dillerini, kendi isimlerini korumak için verdikleri mücadele, Türkiye’de büyük bir hayranlık ve büyük bir gururla izlenmiştir. Yaşadıkları zorlukların artık sonuna geldiğimizi, önümüzdeki dönemde hiç şüphesiz ki, bazı zorlukların yine olabileceğini fakat hiç bir zaman, bunların geçmiştekilerle karşılaştırılmasının mümkün olmadığını teyit ederim. Ayrıca, Türkiye’de hangi hükümet iş başında olursa olsun, her zaman buradaki Türklerin sorunlarının, o hükümetin gündeminde öncelikli yerini koruyacağından emin olmalarını isterim.

meralsaduk@gmail.com


Meral Sadık Bulgaristan Ulusal Televizyonu, Türkçe Haberler Ekibi
12 Kasım 2010, Cuma

 Kullanıcı Yorumları

YORUM YAP

bu yazı için henüz yorum yapılmamış.

yorum yapmak için tıklayın.

 Yorum
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodu:
Adınız:
Yorumunuz:
 
Haber Kategorileri
Türkiye Amerika Avrupa Orta Doğu Orta Asya Kafkasya Bodrum Holidays Balkanlar Dünya Asya-Pasifik Afrika Ekonomi Bilim Teknoloji

Copyright 2009 Usak Stratejik Gündem
Xbox Live Gratuit Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu

Mebusevleri Mah. Ayten Sok. No:21 Tandoğan/Ankara
Tel: 0 312 212 28 86  Faks: 0 312 212 25 84

Sitemiz
Anadolu Ajansı
Abonesidir