Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Yayınıdır.  
ANASAYFA

|

ENGLISH

|

ANASAYFA YAP

|

REKLAM

22 Kasım 2014, Cumartesi

 
  Usak Gündem
  Kategoriler

Ücretsiz Tam Metin Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi

Ücretsiz Tam Metin Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Dergisi

USAK Tanıtım Kataloğu

  Haberler > ORTA DOĞU

 Yazdır
Arkadaşına Gönder Yorum Yap
FT: Tunus'ta Türbanlı Avı

* Giderek yayılan türbana karşı kampanya başlatılan Tunus'ta polis, sokakta türbanlı kadınları çevirip başlarını açmaları için baskı yapıyor. Financial Times kampanyayı, 'Türk usulü yasak' olarak niteledi

Tunus'ta türbana karşı geçen hafta başlatılan kampanya çerçevesinde polisin sokakta türbanlı kadınları çevirip başlarını açmaları için baskı yaptığı bildirildi. Haberi veren İngiliz Financial Times gazetesi, türban karşıtı kampanyayı "Türk usulü yasak" olarak niteledi.
Financial Times'ın haberine göre, Tunus polisi, ülkede 1981'de yürürlüğe giren ve kamusal alanda türbanı yasaklayan yasaya dayanarak, türbanlı kadınlara bir daha başlarını örtmeyeceklerine dair belge imzalatıyor. Gazetenin görüştüğü Feyza Rahim isimli bir kadın, geçen günlerde bir pazar yerinde türbanlı olduğu gerekçesiyle polis tarafından durdurularak karakola götürüldüğünü, polis raporunda "suçüstü" yakalandığı ifadesinin yer aldığını ve kendisine bir daha türban takmayacağına dair yemin belgesi imzalatılmak istendiğini söyledi. Rahim, bu belgeyi imzalamayı reddettiğini belirterek, "Neyse ki memurun beni bırakacak kadar aklı başındaydı" dedi. Rahim, başörtülü olduğu gerekçesiyle oğlunun okuduğu okula da sokulmadığını söyledi.
Tunus Devlet Başkanı Zeyn El Abidin Bin Ali, geçen hafta yaptığı bir konuşmada, türbanın ülkeye "davetsiz ithal edildiğini" söyleyerek, "geleneksel Tunus kıyafetini, mezhep kıyafetlerinden ayırt etmek gerektiğini" belirtti. Dışişleri Bakanı Adbülvahib Abdallah da geçen cuma günü, türbanı "siyasi amaçlarla dinin arkasına saklanan küçük bir grubun kullandığı siyasi slogan" olarak niteledi. Tunus İçişleri Bakanı Refik Belhaj Kacem de, türbanın kadınları haklarından mahrum ettiğini belirtti.
Tunus'ta eski başkan Habib Burgiba döneminde yürürlüğe giren türban karşıtı yasa okullar ve resmi dairelerde başörtüsünü yasaklıyor. Ancak baskılara rağmen, son yıllarda Tunus'ta türbanlı kadınların sayısında artış olduğu belirtiliyor. Analistler bu durumu, uydudan yayın yapan Arap televizyon kanallarının etkisine bağlıyor.

Sokaklar da kamusal alan

İPEK YEZDANİ Tunus

Fransız işgalinden 50 yıl önce kurtularak bağımsızlığına kavuşan Tunus, radikal İslama karşı sıkı bir "laisizm" politikası uygulayarak mücadele veriyor. Başkent Tunus'tan güneydeki Duz kentine kadar, kamusal alanlarda, "siyasal İslamı temsil ettiği için" türban yasak. Ülkede, İslami hareketlerin önüne geçmek için çok sıkı tedbirler alınıyor. Öyle ki, "kamusal alan" sayılan caddelerde bile "geleneksel ve Berberi usulü örtünme" dışında tesettür yasaklanmış durumda. Görünüşte "çok partili" ancak gerçekte tek parti diktatörlüğüne dayanan bir sistemin hâkim olduğu ülkede her otel, lokanta ve işyerinin duvarlarını 1987'den bu yana devlet başkanı olan Zeyn El Abidin Bin Ali'nin posterleri süslüyor. Bin Ali'nin katı laisizmi bazı insan hakları kuruluşlarının "türbanlı kız öğrencilerin okuma hakkının elinden alındığı" gerekçesiyle tepkisine yol açıyor. Ancak bu katı laisizmden en çok memnun olan kesim de tersi durumda örtünme baskısı altında kalacaklarını bilen kentli genç kadınlar.

Kaynak: Milliyet Gazetesi
17 Ekim 2006
  

16 Ekim 2006, Pazartesi
Financial Times
< Önceki Haber

Sonraki Haber >

 > Son Eklenen Haberler
  İran Suriye'deki Kırmızı Çizgiyi Açıkladı
  Mali'de Gerillalar Konna'dan Çekildi
  ''Krizin Uzamasında Amerika'nın Payı Yok''
  ABD 1991'den Bu Yana İlk Kez Somali Hükümeti'ni Resmen Tanıdı
  ''Türkiye Somali'yi Dünya Gündemine Taşıdı''

 Kullanıcı Yorumları

YORUM YAP

bu haber için henüz yorum yapılmamış.

yorum yapmak için tıklayın.

 Yorum Yap
Adınız:
Yorumunuz:
 

 USAK Bülten Üyeliği
Haber Kategorileri
Türkiye Amerika Avrupa Orta Doğu Orta Asya Kafkasya Bodrum Holidays Balkanlar Dünya Asya-Pasifik Afrika Ekonomi Bilim Teknoloji

Copyright 2009 Usak Stratejik Gündem
Xbox Live Gratuit Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu

Mebusevleri Mah. Ayten Sok. No:21 Tandoğan/Ankara
Tel: 0 312 212 28 86  Faks: 0 312 212 25 84

Sitemiz
Anadolu Ajansı
Abonesidir