Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Yayınıdır.  
ANASAYFA

|

ENGLISH

|

ANASAYFA YAP

|

REKLAM

19 Aralık 2014, Cuma

 
  Usak Gündem
  Kategoriler

Ücretsiz Tam Metin Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi

Ücretsiz Tam Metin Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Dergisi

USAK Tanıtım Kataloğu

  Haberler > ORTA DOĞU

 Yazdır
Arkadaşına Gönder Yorum Yap
Suriye’nin Korkunç İşkencesi

Bir ay boyunca ağır işkenceye maruz kalan 13 yaşındaki Hamza el Hatp, ölümünden sonra Suriye’deki ayaklanmanın sembolü haline geldi. Suriyeli yetkililerse iddiaları yalanladı.

Suriye’de iki aydır devam eden ayaklanmanın artık bir sembolü var; Hamza el Hatip…

29 Nisan’da, ayaklanmanın merkezi olan Dera kenti yakınlarındaki Çizye’de de bir grup protestocu toplanmıştı. 13 yaşındaki el Hatip’in kuzeni o gün yaşananları şöyle anlattı;

“Politik bir tutumu yoktu amam herkes eyleme gidiyordu, o da arkadaşlarıyla birlikte onlara katıldı. 12 km yürümüştük, Sayda’ya yaklaştığımız zaman ateş açıldı. Ölen, yaralananlar ve tutuklananlar vardı. Tam bir kaos yaşandı. Ne olduğunu tam olarak anlayamadık. Hamza da o gün ortadan kayboldu.

O günkü eyleme katılan protestoculardan bir de Hamza’nın tutuklanan 51 kişi arasında olduğunu doğruladı.

BİR AY SONRA CESEDİ GELDİ
Ailesi yaklaşık bir ay oğullarından haber alamadı. 24 Mayıs günü ise Hamza’nın cansız bedeni ailesine teslim edildi.

Annesi görmeye geldiğinde çocuğun yalnızca başı gösterilmiş kendisine. Babası ise üstünü örten battaniyeyi kaldırmış ve 13 yaşındaki Hamza’nın bir ay boyunca maruz kaldığı ağır işkencenin izleriyle karşılaşmış;

BOYNU KIRILMIŞ, CİNSEL ORGANI KESİLMİŞ

Yüzünde, ayaklarında, dirseklerinde ve dizlerinde elektrik verilmesi ve kabloyla dövülmeye bağlı olarak yanık, morluk ve yaralar vardı. Gözleri şişmişti ve her iki kolunda da kurşun izi vardı. Göğsünde büyük bir morluk vardı. Boynu kırılmış ve cinsel organı kesilmişti.

Hamza'nın işkence görmüş bedeninin görüntüleri internette yayınlandı.

Gözaltına alındığında kimsenin fark etmediği Hamza, işkence görmüş bedeni videoya alındıktan sonra, büyük kalabalığın katıldığı bir törenle toprağa verildi.

İşkence görmüş bedenin görüntüleri sosyal paylaşım sitelerinde yayınlamasıyla birlikte, Hamza da tıpkı İranlı genç kadın Neda Ağa Sultan gibi bir sembole dönüştü. Ülkede büyük infial yaşandı. Orijinal görüntüler internetten çekildi ancak elden geçirilmiş bir versiyonu halen internette dolaşıyor.

Hamza adına açılan ve başında “hepimiz Hamza el Hatipiz” yazılan facebook sayfasına kısa sürede 60 bin kişi üye oldu. Yaşanan infial karşısında Suriye Devlet başkanı Beşşar Esad olayın soruşturulacağını açıkladı. Ancak bu açıklamayla yetinmeyen binlerce kişi Hamza için ülke çapında gösteriler düzenledi.

İDDİALAR YALANLANDI

Suriyeli yetkililerdense konuyla ilgili yalanlama geldi. Suriye Devlet Televizyonu'nda iddialara ilişkin bir programa katılan ve cesede otopsi yapan Adli Tıp Doktoru Ekrem El Şaar, cesedin 29 Nisan'da hastaneye getirildiğini, cesette kurşun izlerinin bulunduğunu ancak işkence yapıldığına dair herhangi bir işaretin olmadığını ve cinsel organının kesilmediğini söyledi.

El Şaar, cesede ait röntgen filmlerinin bulunduğunu, cesedin beklemesi nedeniyle doğal tahribat, çürüme ve şişme gibi değişimlerin meydana gelebileceğini kaydetti.

Çocuğun ölümü ile ilgili davanın hakimi Samir Abbas ise cesette darp ve işkence izi olmadığını, yakınlarının talep etmesi halinde her türlü bilgiyi aktarabileceklerini kaydetti. Hamza El Hatip'in hayatını kaybettiği gün yanında olan arkadaşı Abdulaziz El Hatip ise Cuma namazını kılmak için birlikte camiye gittiklerini, namazın ardından kent içindeki askeri konutlara yürüyen kalabalığa karıştıklarını, silahlı çatışmanın başlaması ile birlikte olay yerinden kaçtığını ve Hamza El Hatip'i kimin vurduğunu görmediğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından kabul edilen Hamza El Hatip'in babası, "Esad'ın detaylı bilgi almak için kendilerini çağırdığını" belirtirken, çocuğun amcası, "Yeğeninin dezenformasyon malzemesi yapılmasına öfkelendiğini" söyledi.

"Şehit" olarak tanımlanan Hamza El Hatip'in ölümünün araştırılması ve ölümüne güvenlik güçlerinin mi silahlı grupların mı neden olduğunun tespit edilmesi için bir komisyon kurulacağı kaydedildi.

ABD’DEN KINAMA

Amerika Birleşik Devletleri'nden de kouyla ilgli tepki geldi. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye yönetimini kınadı ve “umarım bu çocuk boşuna ölmez, Suriye hükümeti uyguladığı şiddete son verip gerçek demokrasiye geçiş için harekete geçer” açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF de, Suriye'de yönetim karşıtı gösterilerde 30 çocuğun öldürüldüğünü duyurdu ve bundan duyduğu kaygıyı dile getirdi.
1 Haziran 2011, Çarşamba
NTVMSNBC
< Önceki Haber

Sonraki Haber >

 > Son Eklenen Haberler
  İran Suriye'deki Kırmızı Çizgiyi Açıkladı
  Mali'de Gerillalar Konna'dan Çekildi
  ''Krizin Uzamasında Amerika'nın Payı Yok''
  ABD 1991'den Bu Yana İlk Kez Somali Hükümeti'ni Resmen Tanıdı
  ''Türkiye Somali'yi Dünya Gündemine Taşıdı''

 Kullanıcı Yorumları

YORUM YAP

bu haber için henüz yorum yapılmamış.

yorum yapmak için tıklayın.

 Yorum Yap
Adınız:
Yorumunuz:
 

 USAK Bülten Üyeliği
Haber Kategorileri
Türkiye Amerika Avrupa Orta Doğu Orta Asya Kafkasya Bodrum Holidays Balkanlar Dünya Asya-Pasifik Afrika Ekonomi Bilim Teknoloji

Copyright 2009 Usak Stratejik Gündem
Xbox Live Gratuit Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu

Mebusevleri Mah. Ayten Sok. No:21 Tandoğan/Ankara
Tel: 0 312 212 28 86  Faks: 0 312 212 25 84

Sitemiz
Anadolu Ajansı
Abonesidir