Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Yayınıdır.  
ANASAYFA

|

ENGLISH

|

ANASAYFA YAP

|

REKLAM

22 Aralık 2014, Pazartesi

 
  Usak Gündem
  Kategoriler

Ücretsiz Tam Metin Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi

Ücretsiz Tam Metin Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Dergisi

USAK Tanıtım Kataloğu

  Haberler > EKONOMİ

 Yazdır
Arkadaşına Gönder Yorum Yap
Konya Ereğli'de 8 Milyar Ton Petrollü Şeyl Rezervi Bulundu
Petrolde Karadeniz’den sonra bir umut da İç Anadolu’da doğdu.

ABD’nin Wyoming havzasıyla aynı özelliği taşıyan Niğde-Bor havzası ve Konya-Ereğli’de 8 milyar ton ‘petrollü şeyl’ rezervine rastlandı.

ABD’nin Wyoming havzasıyla aynı özellikleri taşıyan Niğde-Bor havzası ve Konya-Ereğli’de 8 milyar ton petrollü şeyl (petrol türetebilen kaya) potansiyel kaynak rezervi tespit edildi.

Isıtıldığında petrol ve doğal gaz üretilebilen söz konusu kayalardan 2.6 milyar varil ile 8.3 milyar varil arasında petrol çıkarılabileceği hesaplanıyor.

Buna göre, bölgedeki petrolün potansiyel değerinin 218 milyar dolar ile 687 milyar dolar arasında olabileceği belirtiliyor.

Alınan bilgiye göre Orta Anadolu Endüstriyel Hammadde Arama Projesi çerçevesinde Ereğli-Bor havzasında 2006 yılında çalışma başlatan MTA meyvelerini almaya başladı. Proje kapsamında yürütülen etüt çalışmalarından elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda havzada araştırma amaçlı açılan toplam 15 adet sondajdan 10 tanesinde sıvı petrol izleri ve petrollü şeyller tespit edildi.

REZERV 9.6 MİLYAR TONA ULAŞTI

Petrol türeten kayaların ne kadar verimli olduğu ile ilgili çalışmalara başlanırken Ereğli-Bor havzasının ABD-Wyoming havzasına çok benzer özellikler taşıdığı belirlendi. Dünyanın en büyük petrollü şeyl yatakları Wyoming’de bulunuyor. Türkiye’de 1935 yılında başlayan petrollü şeyl araştırmaları kapsamında Beypazarı (Ankara), Seyitömer (Kütahya), Hatıldağ, Himmetoğlu, Mengen (Bolu), Ulukışla (Niğde), Bahçecik (Kocaeli), Burhaniye (Balıkesir), Beydili (Ankara), Dodurga (Çorum), Çeltek (Amasya) sahalarında bugüne kadar 1.64 milyar ton petrollü şeyl rezervi belirlendi. Son keşifle birlikte şeyl rezervi 1.64 milyar tondan 9.64 milyar tona ulaştı. • AA

Sürmene’de sondaj başlıyor

Karadeniz’de 2003 yılından bu yana sürdürülen petrol arama çalışmalarına, önümüzdeki günlerde Sürmene açıklarında açılacak kuyularla devam edilecek.

TPAO, Hopa ve Zonguldak’ın ardından bu kez de Trabzon’un Sürmene ilçesi açıklarında 15 gün içerisinde sondaj çalışmalarına başlayacak.

Petrolün üretildiği ana kaya: ŞEYL

Şeyl, ısıtıldığında yapay petrol ve gaz üretilebilen organik malzeme yönünden zengin tortulu kaya. Petrolün üretildiği ana kaya vazifesi görüyor. Kayada petrol türediği zaman (milyonlarca yılı alıyor), onun yüzde 10 kadarlık kısmı ana kayadan atılıyor ve yeraltında emiliyor. Emildiği yerin üstünde geçirimsiz bir madde varsa, bu petrol ve doğal gaz yeraltındaki süngerimsi yapılarda toplanıyor. Petrol zengini ülkelerin şu anda elde ettiği petrol ve doğal gaz bu yüzde 10’luk kısım. Geri kalan yüzde 90 ise o ana kayanın içinde kalıyor. Şeyl’in petrol ve doğal gaz kaynağı olarak kullanımı 10 yıl öncesine kadar çok kısıtlıydı. Fakat ABD şirketleri kayayı kırmak için yeni teknikler geliştirdi ve yatay olarak sondajlara başladı. Şeyllerin kalitesi, tonda litre olarak çıkarılan petrol miktarıyla hesaplanıyor. Petrol miktarı şeyllerde ton başına; ortalama 38 litre.

Teksaslı petrolcü de şeyl aramak için geldi

Shell, Exxon Mobil gibi dünyanın birçok büyük şirketleri Türkiye de dahil şeyl konusunda ciddi araştırma ve çalışmalar yapıyorlar. TPAO ise geçtiğimiz aylarda şeyl gaz üretimi konusunda uzman ABD’li firma Trans Atlantic ile bir anlaşma imzaladı. Trans Atlantic’in sahibi N. Malone Mitchell’in servetini şeyl sahalarından elde ettiği biliniyor. “Petrol ve doğalgaz sahaları bulmak hoşuma gidiyor” diyen Mitchell bugüne kadar Türkiye’deki petrol ve doğalgaz aramaları için 150 milyon dolar harcadı. Malone Mitchell Güneydoğu’da arama yapmak için 30 ayrı ruhsat aldı.

Dünyanın en büyük şeyl rezervi ABD’de

Ülke (Milyar Ton)

ABD 213.00

Avustralya 67.00

Ürdün 60.00

İsrail 15.36

Fas 12.30

Türkiye 9.64

Brezilya 9.60

Ukrayna 8.80

Estonya 1.50

29 Ekim 2010, Cuma
USAK Stratejik Gündem
< Önceki Haber

Sonraki Haber >

 > Son Eklenen Haberler
  İran Suriye'deki Kırmızı Çizgiyi Açıkladı
  Mali'de Gerillalar Konna'dan Çekildi
  ''Krizin Uzamasında Amerika'nın Payı Yok''
  ABD 1991'den Bu Yana İlk Kez Somali Hükümeti'ni Resmen Tanıdı
  ''Türkiye Somali'yi Dünya Gündemine Taşıdı''

 Kullanıcı Yorumları

YORUM YAP

bu haber için henüz yorum yapılmamış.

yorum yapmak için tıklayın.

 Yorum Yap
Adınız:
Yorumunuz:
 

 USAK Bülten Üyeliği
Haber Kategorileri
Türkiye Amerika Avrupa Orta Doğu Orta Asya Kafkasya Bodrum Holidays Balkanlar Dünya Asya-Pasifik Afrika Ekonomi Bilim Teknoloji

Copyright 2009 Usak Stratejik Gündem
Xbox Live Gratuit Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu

Mebusevleri Mah. Ayten Sok. No:21 Tandoğan/Ankara
Tel: 0 312 212 28 86  Faks: 0 312 212 25 84

Sitemiz
Anadolu Ajansı
Abonesidir