Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Yayınıdır.  
ANASAYFA

|

ENGLISH

|

ANASAYFA YAP

|

REKLAM

22 Aralık 2014, Pazartesi

 
  Usak Gündem
  Kategoriler

Ücretsiz Tam Metin Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi

Ücretsiz Tam Metin Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Dergisi

USAK Tanıtım Kataloğu

  Haberler > TÜRKİYE

 Yazdır
Arkadaşına Gönder Yorum Yap
Kale Keskin Nişancı Tüfeği Üretti, Sırada Piyade Tüfeği Var
Kalekalıp, Türkiye’nin yüzde yüz yerli ilk keskin nişancı tüfeğini üretti. Hafif zırhlı araçlara yönelik imal edilen silaha komşu ülkelerden sipariş geldi. Tüfekle, TSK da ilgileniyor. Firma ayrıca, ilk yerli piyade tüfeğinin prototipini tamamladı.


Kale Grubu’na bağlı Kalekalıp, Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli 50 kalibre keskin nişancı tüfeğini üretti. Hafif zırhlı araçlara yönelik üretilen silah, 5 mermi alıyor ve etkili menzili bin 800 metre. Grubun Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, Abu Dabi’de yapılan IDEX fuarında dünya savunma sektörü için ilk kez görücüye çıkarılan tüfeğe büyük ilgi gösterildiğini ve ciddi sipariş talepleri ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Okyay, yaklaşık 2 bin dolar fiyatı olan tüfeğin ilave aksesuarlar (dürbün vb.) ile birlikte fiyatının 20 bin dolara çıkabildiği bilgisini verdi. Firma ayrıca, Türkiye’nin ilk yerli Türk piyade tüfeği prototip çalışmalarınını da tamamladı.


Kale Grubu, savunma ve havacılık sanayiindeki yeni projelerini Kale Grubu Şirketleri İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kalekalıp Teknik ve Kimya Grup Başkanı Osman Okyay ve Kalekalıp Savunma ve Havacılık Direktörü Murathan Toprak’ın katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Toplantıda, grubun dünya havacılık tarihinin önemli projelerinden birisi olan ve 200 milyar doları bulacak JSF (Joint Strike Fighter) Müşterek Taaruz Uçağı projesinde yer almaların yanında en önemli projeleri, yüzde 100 yerli keskin nişancı tüfeği ve Türk piyade tüfeği olarak açıklandı. Taarruz uçağı projesinde Kalekalıp tarafından üretilen ilk uçak parçalarının üretimini tamamlayarak teslimatı yapıldı. Keskin nişancı tüfeği ile ilgili çalışmalar ise tamamlanarak sipariş alma aşamasına gelindi. Türk piyade tüfeği projesinde ise prototip (örnek) çalışmaları tamamlandı.


Osman Okyay, gazetecilerin sorusu üzerine müşterek taaruz uçağının 25 yıl süreli proje olduğunu, Kale Grubu’nun 15 yılda projedeki payının 600 milyon dolara çıkacağını ifade etti. Okyay, iki yeni tüfek çalışmaları ile ilgili ise şu bilgileri verdi: “Keskin nişancı tüfeği, hafif zırhlı araçlara yönelik geliştirildi; personele karşı kullanılmayacak. Yoğun bir ilgi ile karşı karşıyayız; özellike Ortadoğu ülkelerinden. Çünkü silahı ilk kez Abu Dabi’deki fuarda sergilemiştik. Önümüzdeki günlerde Paris fuarında sergilenecek. Yine aynı ilgiyi bekliyoruz.” Okyay, 50 kalibrelik nişancı tüfeği üretimlerini öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve dost ülkeler için yaptıklarını, piyade tüfeği konusunda ise çalışamalarını yakın bir gelecekte tamamlayacaklarını kaydetti.


Kale Grubu İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da, “grup olarak savunma ve havacılık sektörlerinde ciddi yatırımlar yaptıklarını ve yerelden çok global pazarlarda yer almayı düşündüklerini” söyledi. Ana faaliyet alanlarının inşaat sektörü olmakla birlikte son dönemde bilgi teknolojilerine yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini kaydeden Okyay, bunun devam edeceğini kaydetti.


24 Haziran 2005

Savunma Sanayi
< Önceki Haber

Sonraki Haber >

 > Son Eklenen Haberler
  İran Suriye'deki Kırmızı Çizgiyi Açıkladı
  Mali'de Gerillalar Konna'dan Çekildi
  ''Krizin Uzamasında Amerika'nın Payı Yok''
  ABD 1991'den Bu Yana İlk Kez Somali Hükümeti'ni Resmen Tanıdı
  ''Türkiye Somali'yi Dünya Gündemine Taşıdı''

 Kullanıcı Yorumları

YORUM YAP

bu haber için henüz yorum yapılmamış.

yorum yapmak için tıklayın.

 Yorum Yap
Adınız:
Yorumunuz:
 

 USAK Bülten Üyeliği
Haber Kategorileri
Türkiye Amerika Avrupa Orta Doğu Orta Asya Kafkasya Bodrum Holidays Balkanlar Dünya Asya-Pasifik Afrika Ekonomi Bilim Teknoloji

Copyright 2009 Usak Stratejik Gündem
Xbox Live Gratuit Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu

Mebusevleri Mah. Ayten Sok. No:21 Tandoğan/Ankara
Tel: 0 312 212 28 86  Faks: 0 312 212 25 84

Sitemiz
Anadolu Ajansı
Abonesidir