Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Yayınıdır.  
ANASAYFA

|

ENGLISH

|

ANASAYFA YAP

|

REKLAM

20 Aralık 2014, Cumartesi

 
  Usak Gündem
  Kategoriler

Ücretsiz Tam Metin Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi

Ücretsiz Tam Metin Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Dergisi

USAK Tanıtım Kataloğu

  Haberler > BALKANLAR

 Yazdır
Arkadaşına Gönder Yorum Yap
Türk ve Yunan Savaş Uçakları Ege'de Çarpıştı

* Ege Denizi'nde it dalaşı yapan Yunan ve Türk savaş uçaklarının çarpıştığı açıklandı. Türk pilotun kurtulduğu bildirildi. Türk savaş uçağının pilotu Kıdemli Üsteğmen Halil İbrahim Özdemir kurtuldu. Yunanlı pilot ise hayatını kaybetti.

* Pilotların limitlerini zorladıkları ‘it dalaşı’ sırasında, birbirine üstünlük sağlamak için füze kilidi atmaya çalışan 1 Türk ve 1 Yunan savaş uçağı çarpıştı. Bu uçaklar Ege Denizi'nin sularına çakılırken, Türk savaş uçağının pilotu Kıdemli Üsteğmen Halil İbrahim Özdemir, fırlatma koltuğunu kullanarak atladı. Türk Dışişleri Bakanlığı, çarpışmada kaybolan Yunan pilotun hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakanlık "Yunan pilotun hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz" açıklaması yaptı.

Ege'deki Kerpe adası yakınlarında bir Türk ve bir Yunan savaş uçağının çarpıştığı bildirildi. Ege'deki Kerpe (Karpathos) Adası yakınlarında çarpışan Türk ve Yunan savaş uçaklarının, Yunan kara sularına düştüğü öne sürüldü.

Yunan Devlet Televizyonu NET, Ada'nın 12 deniz mili güney açığında "İt dalaşı" sırasında meydana gelen kazada, havada çarpışan F-16 tipi savaş uçaklarının, denize düştüğü noktada arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığını duyurdu.

NET, Yunan savaş gemileriyle ticari gemilerin yanı sıra Super Puma tipi bir helikopterin de olay yerine hareket ettiğini kaydetti.

Ege'deki Kerpe (Karpathos) Adası yakınlarında çarpışan Türk ve Yunan savaş uçaklarının pilotlarının otomatik fırlatma sistemini kullandıklarının sanıldığı bildirildi.

YUNAN BASININA GÖRE TÜRK UÇAĞI RF4

Yunan basın yayın organları, havada çarpışan uçakların, F-16 tipi Yunan savaş uçağıyla RF4 tipi Türk savaş uçağı olduğunun belirlendiğini, uçakların pilotlarının çarpışma öncesinde otomatik fırlatma sistemini kullanmayı başardıklarının gelen bilgiler arasında bulunduğunu duyurdular.

Bu arada, Yunan Devlet Televizyonu NET, Ada'nın güney açıklarında meydana gelen çarpışmanın ilk belirlemelere göre "İt dalaşı" sırasında olduğunu kaydetti.

NET, uçakların denize düştükleri noktada bulunan Yunan savaş gemileriyle ticari gemilerin yanı sıra Super Puma tipi bir helikopterin de arama kurtarma çalışmalarını sürdürdüklerini duyurdu.

Öte yandan, Yunanistan Hükümet Sözcüsü Evangelos Andonaros, kazanın oldukça üzüntü verici olduğunu kaydetti.

TÜRK PİLOTU KURTULDU

Yunan Mega televizyonu, Yunanistan Deniz Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bilgiler doğrultusunda, arama kurtarma çalışmaları sonrasında bölgeye hareket eden Panama bandıralı ticari bir geminin Türk pilotu kurtardığının öğrenildiğini duyurdu.

Mega, Türk pilotun bölgeye giden Yunan Super Puma tipi kurtarma helikopterince gemiden alınmayı kabul etmediğini de belirtti.

Bu arada, Yunan televizyonları, çalışma ziyareti için Finlandiya'da bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin programının ikinci ayağı olan Paris ziyaretini iptal ederek, Atina'ya döneceğinin öğrenildiğini kaydettiler.

Öte yandan Yunan basın-yayın organları, uçakların düştüğü bölgeye ilişkin çelişkili haberler verdiler.

Basın-yayın organlarından bir kısmı uçakların Yunan karasuları içine düştüğünü ileri sürerken, bazıları uluslararası sular ifadesini kullandılar.


/_newsimages/1564761.jpgGENELKURMAY BAŞKANLARI TEMAS HALİNDE

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde dün şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Kale'nin Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze törenine katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Kesin bilgiyi biz de bekliyoruz. Genelkurmay Başkanımız şu anda Yunan Genelkurmay Başkanı ile konuşuyor" dedi.

Törene katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ise cenaze namazının hemen ardından askeri törene katılmadan Kocatepe Camii'nden ayrıldı. Törene Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert dışındaki Kuvvet Komutanlarının katıldığı görüldü.


SON TATBİKATTA TACİZ OLMUŞTU

Yunan savaş uçakları, Ege Denizi’nin uluslararası sularında 10 Mayıs'da arama kurtarma tatbikatına katılan Türk helikopterleri ve uçaklarını da taciz etmişti.
Ege'de 10 Mayıs'ta arama kurtarma faaliyetleri ile görevli askeri ve sivil kuruluşların koordinasyonunu sağlamayı amaçlayan 10 Mayıs'taki tatbikata ABD, İspanya, Azarbeycan, Masır, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Hırvatistan, Bosna- Hersek, Arnavutluk ve Hindistan’dan 18 yabancı gözlemci de katıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, denizde kazaya uğramış kişilere yönelik olarak gerçekleştirdiği Deniz Aslanı 2006 Tatbikatı, Ege Denizi’nin Karaburun, Midilli ve İskiri Adaları arasında kalan uluslararası sularında üç safha halinde gerçekleştirildi.

Sakız adası açıklarında uluslararası sularda tatbikat sürerken Yunan Hava Kuvvetleri’ne bağlı Mirage uçakları arama faaliyetini yapan Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı helikopterler ile uçağı önleme faaliyetinde bulunarak taciz etti. Yunan Mirage ile Türk F 16 uçağı arasında herkesin gözü önünde it dalaşı tatbikatın ikinci safhasına kadar sürerken, Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda kalkan Türk F- 16 uçakları müdahale etti.

TACİZE KARŞILIK VERİLMİYORDU

Askeri kaynaklar, son dört yıldır Yunanlılar tarafından yapılan tacizlere karşılık verilmediğine dikkat çekerken, bugünkü olayın Yunan uçağının askeri havacılık kurallarına uymadan, Türk F- 16 savaş uçaklarına tehlikeli biçimde yaklaşmasının neden olabileceğini belirtti.
Türk uçaklarının Ege'de gerçekleştirdiği her uçuşu takip etmek üzere  Yunan uçaklarının havalandığını belirten askeri uzmanlar, birçok defa tehlikeli yakınlaşmaların meydana geldiğini ifade etti.


Kaynak: AA, Akşam ve Hürriyet
24 Mayıs 200623 Mayıs 2006, Salı
Ege'de Üzücü Çarpışma
< Önceki Haber

Sonraki Haber >

 > Son Eklenen Haberler
  İran Suriye'deki Kırmızı Çizgiyi Açıkladı
  Mali'de Gerillalar Konna'dan Çekildi
  ''Krizin Uzamasında Amerika'nın Payı Yok''
  ABD 1991'den Bu Yana İlk Kez Somali Hükümeti'ni Resmen Tanıdı
  ''Türkiye Somali'yi Dünya Gündemine Taşıdı''

 Kullanıcı Yorumları

YORUM YAP

bu haber için henüz yorum yapılmamış.

yorum yapmak için tıklayın.

 Yorum Yap
Adınız:
Yorumunuz:
 

 USAK Bülten Üyeliği
Haber Kategorileri
Türkiye Amerika Avrupa Orta Doğu Orta Asya Kafkasya Bodrum Holidays Balkanlar Dünya Asya-Pasifik Afrika Ekonomi Bilim Teknoloji

Copyright 2009 Usak Stratejik Gündem
Xbox Live Gratuit Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu

Mebusevleri Mah. Ayten Sok. No:21 Tandoğan/Ankara
Tel: 0 312 212 28 86  Faks: 0 312 212 25 84

Sitemiz
Anadolu Ajansı
Abonesidir