Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Yayınıdır.  
ANASAYFA

|

ENGLISH

|

ANASAYFA YAP

|

REKLAM

19 Aralık 2014, Cuma

 
  Usak Gündem
  Kategoriler

Ücretsiz Tam Metin Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi

Ücretsiz Tam Metin Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Dergisi

USAK Tanıtım Kataloğu

  Haberler > EKONOMİ

 Yazdır
Arkadaşına Gönder Yorum Yap
Ankara-Eskişehir Hızlı Treni Otobüs Firmalarını Vurdu
Yüksek Hızlı Tren'e (YHT) gösterilen yoğun ilginin Eskişehir otogarında bürosu bulunan ve Ankara'ya yolcu taşıyan 15 otobüs firmasını zor durumda bıraktığı bildirildi.

Eskişehir Otobüsçüler Derneği Başkanı Mesut Kanat, 13 Mart'ta seferlere başlayan YHT'nin Eskişehir'de otobüsçülük sektörüne olumsuz etki yaptığını kaydetti.

Eskişehir'den Ankara'ya giden yolcuların önemli bölümünün 13 Mart'tan sonra YHT'yi tercih ettiklerini ifade eden Kanat, şöyle konuştu:
“YHT, iki kent arasında sefer yapan otobüs firmalarını endişelendiriyor. YHT'nin şu anda bize ne kadar zarar vereceğini bilemiyoruz. Otobüs fiyatına yolcu taşınırsa yolcu bulamayız. Firma sahipleriyle sürekli görüşüyoruz. 1 Nisan'dan sonra kendimize bir yön çizeceğiz. Otobüsler Ankara'ya neredeyse boş gidip geliyor. Otobüsçünün ayakta kalması çok zor görünüyor.”

“NE OLACAĞINI MERAKLA BEKLİYORUZ”

Eskişehir-Ankara arasında sefer yapan Buzlu Turizm Genel Müdürü Bilgin Çıldır da, ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirterek, YHT'nin kendilerini zor durumda bıraktığını bildirdi.

Ankara'ya 10 liraya yolcu taşımaya başladıklarını anlatan Çıldır, şöyle devam etti:
“Eskişehir'den Ankara'ya yolcu taşıyan 15 firma var. Bunlar arasında kriz nedeniyle zaten rekabet vardı. Hızlı tren bilet fiyatının 5 lira olması bizi çok zor durumda bıraktı. Çoğu zaman 8-10 yolcu ile otobüs Ankara'ya gidiyor. Yolcu sayımız yüzde 60-70 oranında azaldı. Eskişehir'deki firmaların yüzde 80'ini öğrenciye hizmet veriyor. Öğrenci için 1-2 lira bile önemli. YHT, 1 Nisandan sonra tam bilet 20, öğrenci 16 lira olacak. Ne olacağını merakla bekliyoruz. Bütün firmalar kampanya yapmaya başladı. Gidiş bileti alana dönüş biletini ücretsiz veren firmalar var. Ankara'ya giden otobüsteki 4 koltuğu 4 liradan satan firma var. Nisanın ilk haftası her şey belli olur.”

“BİZİ ÇOK ZOR GÜNLER BEKLİYOR”

Kütahya Astur Bölge Müdürü Necmi Kardaş da, hızlı tren seferlerinin Ankara'ya yolcu taşıyan otobüs firmalarını olumsuz etkilediğini belirterek, “Birkaç ay öncesine kadar 17 liradan Ankara'ya yolcu taşıyorduk. Rekabet nedeniyle 10 liraya kadar düştük. Ekonomik kriz var. Bu durum otobüs esnafını vurdu. Bizi çok zor günler bekliyor. Fiyat 1 Nisandan sonra 20 lira olsa bile yine rekabet edemeyiz. Devletle rekabet edilemez” dedi.

“ARAÇ İÇİ İKRAMLARI ARTIRDIK”

ANKA Seyahat Personel Müdürü İsmet Günay da, akaryakıt pahalılığı nedeniyle zor günler geçirdikleri bir dönemde YHT'den olumsuz etkilendiklerini bildirdi.

YHT henüz seferlere başlamadan Eskişehir-Ankara arasındaki bilet fiyatlarını aşağı çektiklerini anlatan Günay, şöyle devam etti:
“Yolcuyu elimizde tutmak için çeşitli promosyonlar yapıyoruz. Yolcuyu nasıl memnun ederiz, buna bakıyoruz. Araç içi ikramları artırdık, otobüsleri son model yaptık. Fiyatı 17 liradan 10 liraya düşürdük. Hatta 7 liraya bile bilet satan firmalar var. Yolcuya güzellik yapmaya çalışıyoruz. Bu rekabet ortamı vatandaşa yarayacak. Şu anda zarar ediyoruz. Ekonomik krizle boğuşan otobüs firmaları YHT ile de mücadele edecek.”


1 Nisan 2009, Çarşamba
A.A.
< Önceki Haber

Sonraki Haber >

 > Son Eklenen Haberler
  İran Suriye'deki Kırmızı Çizgiyi Açıkladı
  Mali'de Gerillalar Konna'dan Çekildi
  ''Krizin Uzamasında Amerika'nın Payı Yok''
  ABD 1991'den Bu Yana İlk Kez Somali Hükümeti'ni Resmen Tanıdı
  ''Türkiye Somali'yi Dünya Gündemine Taşıdı''

 Kullanıcı Yorumları

YORUM YAP

 hasan akman   27 Mayıs 2009, Çarşamba 00:34:12  tarihinde yazmış
-otobüsçüler'in''derdi''(!)kendi kazanç kayıpları ile;doğrudan orantılıdır...bu satırları okurlarmı(!)bilemem...dünya'nın,hiç bir çağdaş ülkesinde,,, ''otobüs''taşımacılığı diye bir kavram ve,uygulama bulunmamaktadır...tek tavsiyem şudur:ey otobüsçüler,,,gidin başka iş yapın...3-5 yıl sonra hiç şansınız kalmayacak...üstüne para versenizde kimse otobüs denen,,,ilkel kağnı arabalarına binmeyecektir...bunu iyi bilin ve inanın...ayrıca bu ülkenin kanını emen kara yolu katliamlarına katkıda bulunmak zorundamısınız???? evet otobüsçülük yok oluş devrine girmiştir...bu işi yavaş-yavaş terk edin,,,amaaan!!!! sakın ola yeni borçlar altına giripte,yeni otobüsler almayın...en kralı bile hızlı tren yanında,,,kağnı arabası kalacaktır...görünen köy kılavuz istemiyor eyyy otobüsçüler...akıllı olun,,,dünya hızlı tren çağına girdi...türkiye bundan asla geri duramaz,vede,durmayacaktır...bakın konya hattı da,gün sayıyor...neyse sizler illaki haberdarsınızdır...son sözüm şu;yaşasın''hızlı tren''...otobüsler-aut-işte bu kadar...

yorum yapmak için tıklayın.

 Yorum Yap
Adınız:
Yorumunuz:
 

 USAK Bülten Üyeliği
Haber Kategorileri
Türkiye Amerika Avrupa Orta Doğu Orta Asya Kafkasya Bodrum Holidays Balkanlar Dünya Asya-Pasifik Afrika Ekonomi Bilim Teknoloji

Copyright 2009 Usak Stratejik Gündem
Xbox Live Gratuit Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu

Mebusevleri Mah. Ayten Sok. No:21 Tandoğan/Ankara
Tel: 0 312 212 28 86  Faks: 0 312 212 25 84

Sitemiz
Anadolu Ajansı
Abonesidir