Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Yayınıdır.  
ANASAYFA

|

ENGLISH

|

ANASAYFA YAP

|

REKLAM

20 Aralık 2014, Cumartesi

 
  Usak Gündem
  Kategoriler

Ücretsiz Tam Metin Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi

Ücretsiz Tam Metin Orta Asya ve Kafkasya Araştırmaları Dergisi

USAK Tanıtım Kataloğu

  Haberler > TÜRKİYE

 Yazdır
Arkadaşına Gönder Yorum Yap
Seçim Sonuçlarına Itiraz Edilen Yerler
İstanbul'da, AK Parti 2, CHP de 8 ilçede belediye başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz etti.

Alınan bilgiye göre, 29 Mart yerel seçimlerinin ardından siyasi partilerin ilçe seçim kurullarına itiraz süresi sona erdi.

Buna göre, AK Parti, Büyükçekmece ve Kartal'da, CHP ise Beyoğlu, Çekmeköy, Beylikdüzü, Tuzla, Bayrampaşa, Bahçelievler, Zeytinburnu ve Başakşehir'de ilçe belediye başkanlıklarına ilişkin itirazlarını içeren dilekçeleri ilçe seçim kurullarına verdi.

İlçe seçim kurulları, itirazları 2 gün içinde karara bağlayacak.

İSTANBUL'UN ÇEKMEKÖY İLÇESİNDE BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİNE YAPILAN İTİRAZ ÜZERİNE OYLAR YENİDEN SAYILIYOR

İstanbul'un Çekmeköy ilçesinde belediye başkanlığı seçimine yapılan itiraz üzerine oylar yeniden sayılıyor.

CHP'nin, ilçe belediye başkanlığı seçimine itiraz ettiği Çekmeköy'de toplanan bir grup partili, ilçe belediye başkan adayı Hüseyin Avni Sipahi ile Ümraniye Adliyesine kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında çeşitli sloganlar atan grup, ilçe belediye başkanlığı seçimlerine ilişkin protestoyu adliye önünde bir süre daha sürdürdü.

Bu arada, adliyenin bulunduğu Yukarı Dudullu Tavukçu Yolu Caddesi'nde, CHP'lilerin karşı tarafında ise bir grup AK Parti'li toplandı.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, 2 grubun arasına barikat kurarak birbirlerine temasını engellerken, adliye girişinde de geniş güvenlik önlemleri aldı.

Öte yandan, Çekmeköy İlçe Seçim Kurulunun, CHP'nin itirazı üzerine oyların yeniden sayılmasına karar verdiği ve sayım işleminin halen sürdüğü öğrenildi.

CHP, ADANA'DA BÜYÜKŞEHİR VE 4 İLÇEDEKİ SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ

CHP, Adana'da, büyükşehir ve 4 ilçedeki seçim sonuçlarına itiraz etti.

CHP İl Başkanı Serdar Seyhan, yazılı açıklamasında, seçim sonuçlarını gösteren tutanakların düzenlenmesinin, Seçim Kanunu ve Yüksek Seçim Kurulu Genelgesi mevzuatlarına aykırı olduğunu gerekçe göstererek itiraz ettiklerini belirtti.

Seyhan, itirazı Büyükşehir, Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Karaisalı ilçesinde yapılan seçimlere yönelik olarak gerçekleştirdiklerini açıkladı.

ADANA'DAKİ SEÇİM KURULUNA İTİRAZLAR

Adana'da, AK Parti'nin seçim sonuçlarına itiraz ettiği Seyhan 1 ve 2 nolu ilçe seçim kurullarının bulunduğu ilköğretim okulunun bahçesinde, AK Parti ve MHP'li partililer arasında gerginlik yaşandı.

Alınan bilgiye göre, 29 Mart yerel seçimlerinin ardından, AK Parti Adana İl Başkanlığının avukatları aracılığıyla itirazda bulundukları Seyhan 1 Nolu Seçim Kurulu Başkanlığının bulunduğu İsmet İnönü İlköğretim okulunun bahçesinde, iki partinin mensupları arasında gerginlik meydana geldi.

Gerginliği, bilgi almak üzere okula gelen MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut yatıştırmaya çalıştı. Gerginliğin yatışmasının ardından taraflar, polis tarafından okul bahçesi dışına çıkartıldı.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri okul ve çevresinde önlem alırken, İl Emniyet Müdürü Arif Akkale de okula gelerek durum hakkında bilgi aldı.

Bu arada AK Partili bir grup okula gelerek, çöpten bulduklarını ve büyükşehir belediye başkanlığı seçimiyle ilgili oylar olduğunu iddia ettikleri, üzerinde mühür bulunan zarfları basın mensuplarına gösterdi ve şikayette bulunmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürdü.

Okuldaki İlçe Seçim Kurulunda itiraz incelemesinin sürdüğü öğrenildi.

CHP'DEN MAMAK'TAKİ SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ

CHP, Mamak'taki seçim sonuçlarına itiraz etti.

CHP Mamak İlçe Başkanı Bektaş Bektaş, AA'ya yaptığı açıklamada, Mamak İlçe Seçim Kuruluna başvuruda bulunarak, oyların yeniden sayılmasını talep ettiklerini bildirdi.

İP DE MAMAK'TAKİ SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ

İşçi Partisi (İP) Ankara İl Başkanı Sefa Koçoğlu, Mamak ilçesindeki oy sayım işlemi ve seçim sonuçlarına itirazda bulunarak, oyların yeniden sayılmasını talep etti.

Koçoğlu ve beraberindeki partililer, başvuruda bulunmak üzere İl ve İlçe Seçim Kurulları binasına geldi.

Sefa Koçoğlu, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, gazeteler ve internet sitelerinde, Ankara'nın Mamak ilçesindeki oy kullanma oranının yüzde 100 olduğu şeklinde haberlerin yer aldığını söyledi.

Bu oranın imkansız olduğunu ifade eden Koçoğlu, ''Bu şaibenin ortadan kaldırılması, Mamak ilçesinde oyların tekrar karşılaştırmalı olarak sayılması için itiraz dilekçelerimizi İlçe Seçim Kuruluna veriyoruz'' dedi.

İP'in dilekçesinin, Mamak İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından değerlendirmeye alındığı öğrenildi.

AYDIN

Aydın'da, MHP İl Başkanı Hasan Muti, yerel seçimde geçersiz oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu'na itiraz etti. AK Parti'den de sonuçlara itirazlar olduğu öğrenildi.

İtiraz sonucunun Seçim Kurulu'nun yapacağı değerlendirmeden sonra belirleneceği bildirildi.

-VAN-

AK Parti Van İl Başkanı Vesim Yaviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van merkezde 7 bin oyun geçersiz sayıldığını belirterek, ''Bu oyların AK Parti'nin oyları olduğu yönünde duyum aldık'' dedi.

AK Parti müşahitleri ile seçmenlerin tehdit edildiğini savunan Yaviç, bu nedenle İl Seçim Kuruluna itiraz dilekçesi verdiklerini bildirdi.

Yaviç, Edremit ilçesinde de sonuca itiraz ettiklerini belirterek, parti müşahitlerinin Edremit seçmeni olmadığı halde ilçede oy kullandığını öne sürdü.

Başkale ilçesinde, köyde yaşadıkları halde, sahte belgelerle ilçede yaşıyormuş gibi gösterilen bin 600 seçmen bulunduğu yönünde duyum aldıklarını ifade eden Vesim Yaviç, bu durumun düzeltilmesi için İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulunduklarını söyledi.

Van merkezde AK Parti 54 bin 748, DTP ise 74 bin 847 oy almıştı.

-AMASYA-

Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde, belediye başkanlığı seçimlerinde AK Parti adayı Mustafa Saatçi'nin 4 bin 265, CHP adayı Mustafa Yüksel'in 4 bin 116 oy alması üzerine CHP İlçe Başkanlığı, ilçe merkezindeki 40 sandıktan 13'ündeki oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu.

İtirazın seçim kurulunca kabul edilmesi halinde, söz konusu sandıklardaki oylar yeniden sayılacak.

-HATAY-

Hatay'ın Kumlu ilçesinde, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Taç, belediye başkanlığı seçimlerine itiraz ederek, dilekçesini seçim kurulu başkanına verdi.

İbrahim Taç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, adayları Rifat Akkuyu'nun 923, MHP belediye başkan adayı Ali Balkız'ın 938 oy aldığını, bazı duyumları nedeniyle oyların yeniden sayılmasını istediklerini söyledi.

İtiraz dilekçesini Kumlu'da adliye olmadığı için Reyhanlı İlçe Seçim Kurulu Başkanı'na teslim ettiklerini belirten Taç, aradaki 15 oyun değişeceğine inandığını kaydetti.

-GÜMÜŞHANE-

Gümüşhane AK Parti İl Başkanlığının, resmi olmayan sonuçlara göre 31 oy farkla MHP adayının kazandığı il belediye seçim sonucu yaptığı itiraz kabul edildi.

Bunun üzerine, Gümüşhane Adliyesindeki ağır ceza mahkemesi duruşma salonunda bulunan 65 sandıktaki oyların yeniden sayımına başlandı.

 

Gümüşhane'de il belediye seçiminde 65 sandıkta 17 bin 132 seçmenden 14 bin 330'u oy kullanmış, kullanılan oyların 464'ü geçersiz sayılmıştı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, 5 bin 804 oy alan MHP, 5 bin 773 oy alan AK Parti'nin önüne geçerek il belediye başkanlığını kazanmıştı. DSP 32, CHP bin 197, TKP 22, DP 672, Saadet Partisi 314,  BTP 52 oy almıştı.

-ADANA-

AK Parti Adana İl Başkanlığı, avukatları aracılığıyla, Seyhan 2, Seyhan 3, Seyhan 4, Yüreğir 1 ve Yüreğir 2 ile Çukurova ve Sarıçam ilçe seçim kurullarına itiraz dilekçelerini verdi.

Ancak, Seyhan 1 Seçim Kurulu Başkanlığı, itiraz süresinin dolduğu gerekçesiyle dilekçeyi kabul etmedi. İtirazların 2 gün içinde karara bağlanacağı belirtildi.

AK Parti Adana il teşkilatı avukatı, itiraz dilekçesine tutanaklarda kaydırma olduğunu gerekçe gösterdi, geçersiz sayılan oyların yeniden incelenmesini istedi.

-BİTLİS-

Bitlis AK Parti İl Başkanı Fatih Kadirioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güroymak ilçesinden AK Parti belediye başkan adayı olan Hüseyin Mutlu'nun seçim sonuçlarına itiraz ettiğini bildirdi.

Güroymak'ta AK Parti'nin seçimi yaklaşık 61 oyla kaybettiğini belirten Kadirioğlu, ''İtirazdan çıkacak sonuca göre, Bitlis Seçim Müdürlüğüne biz de itirazda bulunacağız. Çünkü ilçedeki seçimi AK Parti 61 oyla kaybetti ve 500'ün üzerindeki geçersiz oyun bir daha değerlendirilmesini istedik'' dedi.

İtiraz dilekçesini değerlendiren Güroymak İlçe Seçim Kurulu'nun toplantı düzenlediği, toplantıdan çıkacak sonuca göre oyların yeniden sayılmasına karar verilip verilmeyeceği öğrenildi.

-İZMİR-

AK Parti Narlıdere İlçe Başkanı Abdülmuttalip Savar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Narlıdere İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına seçim sonuçlarına itiraz dilekçesini verdiklerini bildirdi.

Dilekçede iki olayı anlattıklarını belirten Savar, şöyle konuştu:

''Bunlardan biri, İnönü Mahallesi'ndeki 1136 numaralı sandıkta mührün çalınması, diğeri ise 80. Yıl Narlıdere İlköğretim Okulu'na oy pusulası ve zarf getiren 2 kişiden birinin görevli kartını ibraz etmesine rağmen yanında bulunan ikinci kişinin görevli olmadığının ortaya çıkması. Bu kişinin belediye çalışanı olduğunu öğrendik fakat kendisi ortadan kayboldu. Bu gerekçelere dayanarak sonuçlara itiraz ettik.''

AK PARTİ, BURSA'NIN ORHANGAZİ İLÇESİNDE SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ

AK Parti, Bursa'nın Orhangazi ilçesinde seçim sonuçlarına itiraz etti.

AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı İsmail Aydın, belediye başkanlığını Anavatan Partisi adayı İsmail Tartar'ın kazandığının açıklanmasının ardından, bazı sandıkların mühürsüz çıktığı ve partilerine verilen geçerli oyların geçersiz sayıldığı iddiasıyla İlçe Seçim Kuruluna başvurarak, tüm oyların yeniden sayılmasını istedi.

Aydın, ellerinde iddialarını destekleyici somut bilgiler bulunduğunu belirterek, ''Şimdi YSK'nın yapacağı yeni değerlendirmeyi bekleyeceğiz. İlk gün açıklanan resmi olmayan kesin sonuçlara göre 31 oy farkla Tartar'ın gerisinde kalmıştık, ama İlçe Seçim Kurulunun açıkladığı sonuçlara göre, oy farkı 90 olmuş. İtirazımızın sonucundan umutluyuz'' dedi.

CHP'NİN ERDEK BELEDİYE BAŞKAN ADAYI, ÖLEN KİŞİLERİN ADINA OY KULLANILDIĞI İDDİASIYLA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ

Balıkesir'in Erdek ilçesinde, CHP'nin belediye başkan adayı Hüseyin Sarı, ölen kişilerin adına oy kullanıldığı iddiasıyla İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulundu.

 

Hüseyin Sarı, yaptığı açıklamada, bazı sandıklarda bir süre önce ölen kişilerin adına oy kullanıldığını öne sürdü. Sarı, sandıkların tekrar sayılması için Erdek İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulunduğunu bildirdi.

Sarı'nın şikayetini değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, sandıkların tekrar sayılmasına karar verdi. Seçim kurulu, 20 gün içinde ölen kişilerin tespitine yönelik İlçe Nüfus Müdürlüğünden bilgi de talep etti.

İlçe Seçim Kurulunun kararı doğrultusunda, öğretmen evinde oyların yeniden sayımına başlandı.

Erdek'te, kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti adayı 5 bin 311, CHP adayı ise 5 bin 176 oy almıştı.

ACIPAYAM'IN BELDELERİNDEKİ İTİRAZLAR SEBEBİYLE BELEDİYE BAŞKANLIĞI SONUÇLARI YARIN AÇIKLANACAK

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde belediye başkanlığı seçiminin sonuçlarının yarın açıklanacağı bildirildi.

Acıpayam'ın Darıveren beldesinde mevcut belediye başkanı AK Partili Davut Oymak ile Demokrat Partili Mehmet Çapacı'nın oyları eşit çıkınca, oylar yeniden sayıldı ve AK Parti adayının kesimi kazandığı belirlendi.

Yassıhöyük beldesinde, CHP'li Halil Özonuk'un önde olduğu seçim sonucuna AKP'li Osman Tokcan'ın itiraz etmesi soncu değiştirmedi. 

Acıpayam ilçesindeki diğer bir belde belediye seçimlerine itiraz Kelekci beldesinden geldi. DP adayı Ramazan Acar'ın önde olduğu sonucuna AK Partili Halil Gençoğlu itiraz etti. Kelekci için itirazın yarın görüşüleceği ve sonuçların ondan sonra verileceği belirtildi.

Acıpayam İlçe Seçim Kurulu yetkilileri, çalışmaların tamamlanamaması nedeniyle seçim sonuçlarının bilgisayardaki sistemden alınmadığını bu nedenle sonuçların yarın açıklanacağını duyurdu.

CHP ANTALYA İL BAŞKANI MELLİ: KUMLUCA MAVİKENT BELDESİNDE, SOBALARIN İÇERİSİNDE BİR KISMI YANMIŞ CHP'YE 'EVET' MÜHRÜ BASILMIŞ OYLAR BULUNDU

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Ömer Melli, Antalya'nın Kumluca ilçesi Mavikent beldesinde, sobalarda bir kısmı yanmış CHP'ye evet mührü basılmış oylar bulunduğunu iddia ederek, seçimlerin tekrar edilmesi gerektiğini savundu.

Melli, partisinin Kumluca İlçe Başkanı Ahmet Erdoğan, Antalya Milletvekili Osman Kaptan ve Mavikent Belediye Başkan adayı Alim Güzelyürek'le basın toplantısı düzenledi. Mavikent'te, iki ilköğretim okulundaki sobaların içerisinde yanmış geçerli oy pusulaları bulunduğunu ileri süren Melli, ''Sobaların içerisinde, bir kısmı yanmış, CHP'ye (Evet) mührü basılmış oylar yakalanmıştır'' dedi.

Gerekli inceleme ve şikayetlerin yapıldığını belirten Melli, Mavikent'te belediye seçimlerinin yenilenmesinin şart olduğunu savundu.

CHP Kumluca İlçe Başkanı Ahmet Erdoğan da, oyların yakıldığı yönünde aldıkları duyumlar nedeniyle jandarmaya başvurduklarını ve jandarma olay yeri inceleme ekipleriyle giderek, durumu tespit ettiklerini söyledi.

 

31 Mart 2009, Salı
Bugün Gazetesi
< Önceki Haber

Sonraki Haber >

 > Son Eklenen Haberler
  İran Suriye'deki Kırmızı Çizgiyi Açıkladı
  Mali'de Gerillalar Konna'dan Çekildi
  ''Krizin Uzamasında Amerika'nın Payı Yok''
  ABD 1991'den Bu Yana İlk Kez Somali Hükümeti'ni Resmen Tanıdı
  ''Türkiye Somali'yi Dünya Gündemine Taşıdı''

 Kullanıcı Yorumları

YORUM YAP

 emre deniz   1 Nisan 2009, Çarşamba 00:40:13  tarihinde yazmış
CHP Çekmeköy Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sipahi, Ümraniye Adliyesi’nden çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı.

Komisyonu'un vermiş olduğu karar ile ilgili bilgi veren Sipahi, İtirazımızı değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, 16 sandığın tekrar sayılmasına karar verdi. Ancak, yarın (01.04.2009) itiraz dilekçesini vererek 319 sandığın tamamının açılmasını isteyeceğiz. Hukuk mücadelemiz devam edecek dedi.

Sipahi ile birlikte bulunan eski CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek ise, AKP'nin itiraz ettiği il ve ilçelerde, seçim kurulunun sandıkların açılma kararı verdiğini, CHP'nin itiraz ettiği yerlerde ise red cevabı verildiğini söyleyerek, İlçe Seçim Kurulu olmazsa İl Seçim Kurulu'na, o da olmazsa Yüksek Seçim Kurulu'na gideceğiz. Arada, 106 oy farkı var. Tutanaklarda yanlışlık yapıldığını biliyoruz. Biz şaibenin ortadan kaldırılmasını istiyoruz şeklinde konuştu
 sabri ates,yazar,almanya   31 Mart 2009, Salı 23:29:02  tarihinde yazmış
secimler bitti herkes oyunu kullandi,ama gördükki memletin bazi bölgelerinde halkimizin ögrenecegi cok sey var, nasil olduda ne cabuk unutuldu o hastanelerde ilac kuyrugunda beklemeler,ve bu vatani hortumlamalar,insaf be azicik duygulu olalim,bu milletin yalan icraatlara ihtiyaci yok,chp zamaninida biz gördük,dsp zamaninida gördük bu memlete bir civi caktiklari varmi göstersinler.saygilar

yorum yapmak için tıklayın.

 Yorum Yap
Adınız:
Yorumunuz:
 

 USAK Bülten Üyeliği
Haber Kategorileri
Türkiye Amerika Avrupa Orta Doğu Orta Asya Kafkasya Bodrum Holidays Balkanlar Dünya Asya-Pasifik Afrika Ekonomi Bilim Teknoloji

Copyright 2009 Usak Stratejik Gündem
Xbox Live Gratuit Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu

Mebusevleri Mah. Ayten Sok. No:21 Tandoğan/Ankara
Tel: 0 312 212 28 86  Faks: 0 312 212 25 84

Sitemiz
Anadolu Ajansı
Abonesidir